Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Jeżewie

Herb Kościół pw. Wszystkich Świętych w Jeżewie

JEŻEWO

Wieś w powiecie gostyńskim, położona ok.70 km na południe od Poznania.

Parafia p.w. Wszystkich Świętych wzmiankowana po raz pierwszy w źródłach w roku 1427. Pierwszymi plebanami są tutaj Michał, potem Jan. Do parafii należały wówczas także wioski Jawory i Wycisłowo. Obecny kościół wzniesiony w 1740 roku z fundacji Jana Rydzyńskiego, właściciela wsi. Konsekrowany przez biskupa Józefa Korytowskiego – sufragana gnieźnieńskiego 30 sierpnia 1789 r.

Kościół drewniany o konstrukcji szachulcowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego i pokryty gontami, jednonawowy z dwoma bocznymi kaplicami.

W roku 1941 kościół został zamknięty i ograbiony przez okupanta niemieckiego. Po wojnie do roku 1957 zarządzali parafią Misjonarze Werbiści, od roku 1957 kieruje nią ksiądz diecezjalny. Od 1945 roku służy wioskom: Frasunek, Jawory, Jeżewo, Liż, Strumiany, Wroniny i Wycisłowo. Po wojnie kościół został pokryty nowymi gontami.

Ołtarz główny barokowy z obrazem Wszystkich Świętych, sygnowany Wojciech Budzyński 1746. Dwa ołtarze boczne późnobarokowe z ok. 1740 roku, prawy z obrazem św. Benona, lewy Matki Boskiej Bolesnej. Ambona barokowa z rzeźbą Mojżesza na daszku. Chrzcielnica także barokowa, w kształcie serca Jezusa.
Dachy dwuspadowe, kryte gontem. Na nawie ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, nakryta hełmem cebulastym. Przy prezbiterium, od strony północnej, zakrystia. Przy nawie – po północnej stronie i południowej dwie zamknięte trójbocznie kaplice.

Wieża czworoboczna od zachodu, dwukondygnacyjna, nakryta hełmem barokowym.

Dzwonnica z 1832 roku, drewniana konstrukcji słupowej, kwadratowa, nakryta dwuspadowym daszkiem gontowym. Ne jednej z belek data 1832 i inicjały F.G. Do roku 1939 parafia posiadała trzy dzwony, które również zostały zrabowane przez Niemców. Obecnie w parafii jest tylko jeden dzwon i sygnaturka.
W parafii obchodzi się trzy odpusty: ku czci Wszystkich Świętych, ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej, i św. Benona.

Adres:
Jeżewo 9
63-810 Borek Wlkp

tel. 65 571 66 64

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie