Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Pałac w Zimnowodzie

ZIMNOWODA

Wieś w powiecie gostyńskim, położona ok. 78 km na południe od Poznania.

Pałac wzniesiony po 1864 roku prze ówczesnego właściciela dóbr Teodora Mycielskiego. Zaprojektował go znany i ceniony architekt Stanisław Hebanowski. Bryła budynku nawiązuje do dzieł głównego twórcy architektury francuskiej XVII stulecia, Henri Mansarta. Pałac jest murowany, piętrowy, fasadą zwrócony w kierunku południowo-wschodnim. Układ wnętrza 2- oraz 2,5 traktowy. Na osi dwukondygnacyjny, bogato dekorowany, okazały hall i z obiegającą jego wnętrze klatką schodową. Nad kominkiem, w sieni pałacu umieszczono herb Teodora Mycielskiego oraz jego drugiej żony Ludwiki z Bispingów.

Pomieszczenia reprezentacyjne znajdują się parterze, m.in. jadalnia. We wschodniej części pałacu usytuowany został gabinet pana domu. Na doskonale symetryczną bryłę składają się przede wszystkim trzy, zwieńczone oddzielnymi czterospadowymi dachami, ryzality – środkowy i dwa boczne. Korpus nakryty jest dachem dwuspadowym z licznymi kominkami. Wejście w ryzalicie środkowym poprzedzone zostało gankiem wspartym na czterech filarach i ozdobionym rzeźbami. Elewacje pałacu tynkowane, boniowane, bogato zdobione dekoracją architektoniczną i rzeźbiarską.

Pałac jest w dobrym stanie. Od 1961 roku mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej, którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Gostyniu.

Park krajobrazowy – regularny, o powierzchni 13, 26 ha., pochodzący z XIX wieku. Położony w dolinie rzeki Pogony. Część południowo-wschodnia parku regularna, z czterorzędową aleją kasztanowców i lip, dochodząca do gazonu przed frontem pałacu. Równolegle do niej, bliżej rezydencji biegną dwa szpalery grabowe. Część północno-zachodnia parku o charakterze krajobrazowym, z dwoma dużymi stawami. Na grobli miedzy stawami, na osi głównej założenia znajduje się aleja wiązowa prowadząca do głównej bramy wjazdowej. Trzeci staw usytuowany na południe od pałacu.

Adres:
Dom Pomocy Społecznej
63-810 Zimnowoda 17
tel. 65 571 73 21

Więcej:
http://dps-zimnowoda.pl/

 

Lokalizacja

Komentarze (1)

kiriakos

2013-05-06 07:20:06

Dom Pomocy Społecznej utworzono chyba dopiero w latach 80-tych, od 1960 może 1961 był to Zakładu Leczenia Odwykowego Alkoholików. Jako dziecko poznałem wówczas dość znane postacie, w tym z Warszawy. Był to zakład zamknięty, ale dostawali przepustki, a nawet pracowali w Borku Wlkp. Jeden z nich pracował z moim ojcem i nauczył mnie genialnie rozwiązywać krzyżówki, dziękuję mu za to!

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie