POZNAŃ
Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Miasto nad Wartą - jedno z ważniejszych na Szlaku Piastowskim.
W 1987 r. obszar Poznania powiększył się o dobra wsi Radojewo, która stała się częścią stolicy Wielkopolski w osiedlu Morasko-Radojewo. Największym jej atutem jest przepiękny, angielski park dworski.
Pałac w Radojewie wybudował Zygmunt Otto von Treskow, który przekazał go swojemu synowi Heinrichowi Baltazarowi w 1925 r. Majątek był w posiadaniu rodziny do 1945 r. Po II wojnie światowej, do lat 60. w pałacu znajdowały się szkolne sale, a następnie mieszkania. Obecnie obiekt należy do miasta, nie jest użytkowany ani remontowany i, choć zabezpieczony przed wandalizmem, niszczeje. Otaczający go park, który jest teraz własnością Lasów Państwowych, nadal jednak zachwyca.
Położony na skarpie park w stylu angielskim o powierzchni około 15 hektarów naturalnie łączy się z łęgowymi lasami w dolinie Warty. Zaprojektował go prawdopodobnie pruski architekt krajobrazu Peter Joseph Lenné - królewski ogrodnik z Poczdamu. Zgodnie z ówczesną modą, na niewielkim wzniesieniu, wybudowano romantyczną ruinę, do której prowadzą kamienne schodki. Park bogaty jest w piękny starodrzew. Na szczególną uwagę zasługują pomnikowe platany oraz bardzo gęste i różnorodne poszycie. Rośnie tu wiele kwitnących gatunków, tworzących sezonowo kolorowe kobierce, np.: żółte ranniki, fioletowe fiołki, białe i fioletowe kokorycze, purpurowe barwinki. Nadleśnictwo Łopuchówko przygotowało dla odwiedzających park ścieżkę dydaktyczną o długości 1,5 km. Ustawione na 9 przystankach tablice przybliżają turystom historię miejsca i jego przyrodnicze walory. Na terenie parku znajduje się także niewielki cmentarz rodziny von Treskow oraz głazy narzutowe, z którymi związana jest ciekawa legenda. Radojewo należy do ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Poznania.
Więcej:
- Zabytek.pl
- Kronika Miasta Poznania 2/2022
Adres:
ul. Podbiałowa 24
61- 680 Poznań