Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Rezerwat leśny Kolno Międzychodzkie

MIĘDZYCHÓD

Miasto powiatowe leżące nad rzeką Wartą w Kotlinie Gorzowskiej.

Kolno Międzychodzkie”, rezerwat leśny, powstał w 1959 r. i zajmuje powierzchnię 14,77 ha. Jest malowniczo położony między jeziorami Koleńskim i Kludno, w gminie Międzychód, w niewielkiej odległości na wschód od Międzychodu.

Przedmiotem ochrony są tu różnorodne zbiorowiska leśne.Wąski pas nadbrzeżny zajmują zarośla łozowe i ols porzeczkowy, tereny wyżej położone porasta zaś łęg wiązowo-jesionowy, w którym zwracają uwagę ogromnych rozmiarów dęby szypułkowe oraz wiązy polne i szypułkowe (wytwarzające tu charakterystyczne dla tych gatunków liczne korzenie podporowe, otaczające nasady ich pni). Na stokach wzniesień wykształciły się zbiorowiska gradowe z charakterystycznym runem, wzbogaconym tutaj o rzadko spotykany górski gatunek – czernieć gronkowy. W runie rezerwatu występują m.in.: gajowiec żółty, przylaszczka pospolita, kokoryczka wonna, podagrycznik pospolity, perłówka zwisła oraz dwa gatunki objęte ochroną częściową –kopytnik pospolity i konwalia majowa.

Do rezerwatu najlepiej dotrzeć ze wsi Kolno (0,5 km na zachód). Przechodzi przez niego czerwony szlak turystyczny z Międzychodu do Kamionny.
 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie