Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Rezerwat leśny Olbina w Pieczyskach

PIECZYSKA

Wieś położona w powiecie kaliskim, w gminie Brzeziny.
 

Olbina”, rezerwat leśny utworzony w 1958 r., leży w gminie Brzeziny, 2 km na wschód od wsi Pieczyska (powiat kaliski). Jego powierzchnia obejmuje 16,30 ha. Głównym przedmiotem ochrony jest drzewostan jodłowy, rosnący na północnej granicy zasięgu jodeł. W drzewostanie występują również sosny zwyczajne, a pojedynczo olsze czarne i brzozy brodawkowate, natomiast sporadycznie można spotkać osikę, dąb szypułkowy, buk, jawor i wiąz.

Niektóre drzewa mają imponujące rozmiary: 40 m wysokości i 75 cm średnicy pnia. W rezerwacie żyje także wiele gatunków zwierząt, m.in.: wiewiórka, dzik, sarna, jeleń, dzięcioł czarny, dzięcioł pstry większy, kukułka, pełzacz leśny, wilga, kruk, żmija zygzakowata, zaskroniec, padalec, jaszczurka zwinka, żaba jeziorkowa, żaba wodna. Znaczne walory przyrodnicze tego terenu dostrzeżono już wcześniej, gdyż od 1930 r. datują się zabiegi zmierzające do jego ochrony, które po ośmiu latach odniosły pozytywny skutek.

Ciekawostką jest nazwa rezerwatu „Olbina”, przyjęta prawdopodobnie od dawnego ludowego określenia uroczyska, w którym znajduje się rezerwat. Ma ona pochodzić od legendarnego smoka Olby lub imienia diabła Olbiny który według podań ludowych zamieszkiwał pobliskie bagno, leżące w południowo-wschodniej części rezerwatu, i miał zamiar zatopić Kalisz. To właśnie on w głównej mierze przyczynił się do zachowania do naszych czasów pięknego boru jodłowo-świerkowo-sosnowego.

Do rezerwatu najlepiej dotrzeć od asfaltowej drogi Brzeziny-Głuszyna (1 km w kierunku zachodnim), a najlepiej go poznać wędrując leśną ścieżką dydaktyczną.

Lokalizacja

Komentarze (2)

Caysay

2010-01-04 09:20:19

piękny rezerwat!!! byłem kilka razy i polecam innym!!!

E. Małyjasiak

2013-06-05 03:27:59

Potwierdzam powyższą opinię, byłam tam ostatnio z dziećmi przedszkolnymi . Po ścieżce dydaktycznej oprowadzał nas Pan leśniczy, który ma dużo cierpliwości i z pełnym zaangażowaniem oprowadzał moich podopiecznych po rezerwacie, co róż kierując ich uwagę na piękno otaczającej przyrody . Dzieci mile wspominają wycieczkę, wiedzą co to jest rezerwat, pamiętają jego nazwę i jej pochodzenie, pamiętają też nazwy poznanych drzew, w tym jodły objętej w rezerwacie ochroną. Wymieniają również nazwy zwierząt leśnych. Z radością mówią o znalezionych w lesie śladach zostawionych przez żerującego dzika.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie