Wydarzenia w Wielkopolsce

Dni Patrona Miasta 2017
Jarocin
5-12 listopad 2017 r.

Zbliżają się tegoroczne Dni Patrona Miasta. Obchody, tradycyjnie już, rozpocznie Memoriał Świętomarciński bractw kurkowych, w którym jednym z trofeów będzie mosiężna statuetka patrona miasta. Święto miasta potrwa tydzień. Wśród zaplanowanych imprez są uroczystości i inicjatywy patriotyczne, koncerty, wydarzenia sportowe oraz zabawy dla dzieci. Burmistrz Jarocina zaprasza do udziału we wspólnym świętowaniu wszystkich mieszkańców gminy Jarocin.

5 listopada – niedziela

Program obchodów dni patrona otworzy o godzinie 12.00 XIII Memoriał Świętomarciński Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Jarocina. Podczas imprezy będzie można wystrzelać mosiężną statuetkę św. Marcina. Memoriał odbędzie się na strzelnicy KBS w Jarocinie.

 

7 listopada – wtorek

7 listopada zapraszamy dzieci na teatralną lekcję o Polsce i polskości, która jednak daleka będzie od szkolnej sztampy. Spektakl "Gniazdo" Teatru Fredry, o którym mowa, nie przypomina bowiem tradycyjnych inscenizacji lektur obowiązkowych i nie nudzi, a jeśli moralizuje to o tym, że ważniejsze od bycia Polakiem jest bycie dobrym Polakiem, a w efekcie - dobrym człowiekiem. Spektakl odbędzie się w JOK Jarocin. Początek o godz. 18:00. Bilety w cenie 15 zł przedsprzedaż – do 31.10 i 20 zł od 1.11 do nabycia w kasie kina, Kawiarni Filmowej, Czytelni pod Ratuszem i JOK Jarocin. Spektakl dla dzieci i młodzieży od lat 7. Sztuka zostanie wystawiona w Jarocinie w ramach projektu Teatr Polska, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Stowarzyszenie Jarocin XXI, przy wsparciu finansowym gminy Jarocin.

9 listopada – czwartek

W czwartkowy poranek już po raz piąty odbędzie się akcja plenerowa „Obudzić śpiących!”. W jej ramach na jarocińskim dworcu kolejowym odbędzie się inscenizacja patriotyczna, przywołująca pamięć udziału jarocińskiego w Powstaniu Wielkopolskim. Głównym organizatorem akcji, która potrwa od godziny 5:30 do 8:40, jest Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie.

Także na czwartek zostały zaplanowane uroczystości patriotyczne. Rozpocznie je msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla w intencji narodu i bohaterów Powstania Wielkopolskiego o godzinie 16.00.  Po nabożeństwie nastąpi przemarsz na rynek, gdzie odbędzie się capstrzyk. Po zakończeniu uroczystości zapraszamy do wspólnego śpiewania piosenek patriotycznych. Śpiewaczemu wydarzeniu przewodniczyła będzie Szkoła Muzyczna YAMAHA, a każdy chętny do udziału otrzyma śpiewnik z tekstami.

10 listopada – piątek

W piątek w  samo południe z jarocińskiego rynku wyruszą uczestnicy VII Biegu Niepodległościowego. Jeśli nie chcesz sprawdzić swoich możliwości podczas biegu, zapraszamy do dopingowania biegaczy! Z kolei wieczorem w JOK Jarocin dla jarocińskiej publiczności zagra COMA. Supportem będzie laureat Jarocińskich Rytmów Młodych, Decadent Fun Club. Początek o godz. 18:00. Bilety w cenie 50 zł do nabycia w JOK Jarocin.

11 listopada – sobota

Przedpołudnie Narodowego Święta Niepodległości na terenie naszej gminy upłynie pod znakiem uroczystości o charakterze patriotycznym. Msze święte w intencji Ojczyzny odbędą się w kościołach parafialnych w Golinie (godz. 8:00), Mieszkowie (godz. 10:00) oraz Wilkowyi (godz. 10:00). Ich integralną częścią będzie składanie kwiatów w miejscach pamięci oraz Festyn Niepodległościowy w Domu Kultury w Wilkowyi.

W samo południe w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie odbędzie się msza św. w intencji mieszkańców miasta. Po mszy nie zabraknie tradycyjnego przejazdu św. Marcina na koniu. Zostanie przeprowadzona także kwesta „Święomarciński Dar”. Zebrane do puszek datki zostaną przeznaczone na renowację nagrobka Edmunda Rogalskiego, burmistrza Jarocina w latach 1925-1939 i powstańca wielkopolskiego. Dla wspierających inicjatywę – poczęstunek rogalami.

Na godz.13.45 zaplanowano start I Jarocińskiego Biegu Niepodległościowego. organizowanego przez Stowarzyszenie RockRun Jarocin. W biegu wystartować może 500 osób. Zapisywać się można do 30 października na stronie internetowej www.rockrun.pl. 5-kilometrowa trasa będzie przebiegała ulicami Jarocina:  z Rynku w  ul. Wrocławską, Hallera i Śródmiejską. W biegu udział wziąć może każdy kto ukończył 16 lat. Opłata startowa wynosi 40 złotych.

O godz. 14.00 w ratuszu odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Jarocinie. W jej czasie zaplanowano ceremonię wręczenia nagród burmistrza im. Stanisława Taczaka zasłużonym dla Ziemi Jarocińskiej oraz nagród dla sportowców za wyniki osiągnięte w 2016 roku oraz rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę dyplomową związaną z Ziemią Jarocińską. Podczas wydarzenia odbędzie się promocja reprintu książki Kazimierza Matuszewskiego „Z przeszłości miasta Jarocina” oraz podpisanie odnowienia umowy o współpracy z Hatvan, miastem partnerskim na Węgrzech.

O godz. 19.30 zapraszamy do JOK Jarocin na koncert "Kariera Piosenki Wojskowej – Rzecz o Hymnie Narodowym"  w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Collegium F. Wstęp wolny.

12 listopada – niedziela

Niedzielne przedpołudnie rozpoczniemy kolejowym akcentem, bo właśnie wtedy na drezynowe przejażdżki zaprosi Stowarzyszenie Szerokim Torem. Między godz. 11:00 a 15:00 zaplanowane zostały przejazdy oraz pokaz filmu o Powstaniu Wielkopolskim. Zapraszamy na skrzyżowanie ulic Staszica i Marcinkowskiego w Jarocinie.

O godz. 15:00  w jarocińskim aquaparku rozpocznie się pływacka sztafeta memoriałowa z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego pod hasłem „Łączmy się!”.  Do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu zapraszamy całe rodziny.  Tak jak w ubiegłych latach wszyscy uczestnicy otrzymają złoty medal za udział  oraz gromkie brawa za pokonanie 25 metrów stylem dowolnym.

Na godzinę 16.00  w Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie zaplanowano blok zabaw dla dzieci „Do tańca i do różańca”, na który zapraszają organizatorzy przedsięwzięcia  - Stowarzyszenie Schola Tęczowe Nutki i parafia pw. św. Marcina. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy całe rodziny.

"Bądź gotowy dziś do drogi", "Napisz proszę” – te i inne hity Haliny Frąckowiak będziemy mogli usłyszeć podczas koncertu artystki, który w niedzielę odbędzie się w Jarocinie. Występ gwiazdy polskiej sceny muzycznej  odbędzie się o godz. 17:00 w JOK Jarocin. Bilety w cenie 50 złotych do nabycia w JOK Jarocin oraz w bibliotece „Pod Ratuszem”.

Ostatnim wydarzeniem tegorocznych Dni Patrona Miasta będzie "Oratorium" Roberta Grudnia "Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę". Zostanie ono wykonane 12 listopada w kościele oo. Franciszkanów o godz. 19:30. Oratorium powstało z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Jego scenariusz to literacka podróż po dziejach polskiego chrześcijaństwa, opowiedziana homiliami papieża Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego, najstarszych polskich kronikarzy, a także klasyków literatury polskiej jak: Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki. Narratorem będzie Anna Seniuk. Wstęp wolny.

Więcej: http://www.muzeumjarocin.pl/

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie