Wydarzenia w Wielkopolsce

Druga Zbunszyńska Potańcówka na Dechach
Zbąszyń
10 luty 2018 r.

Zbąszyńskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza wszystkich do udziału w:  “Drugij Zbunszyńskiej Potańcówce na Dechach”, która odbędzie się 10.02.2018 roku w sali Zbąszyńskiego Centrum Kultury.

Będzie to folklorystyczna zabawa podkoziołkowa, na której do tańca i swawoli zagrają nam rozmaite kapele, tym razem nie tylko koźlarskie! Oprócz Groczy z Regionu Kozła, Koźlarzy, Skrzypków i Klarnecistów gościć będziemy Tancerzy i Kapelę Dudziarską Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic, którzy przywiozą nam muzykę i tańce rodem z Biskupizny. Wszyscy będą mogli dać się ponieść żywiołowym “Wiwatom”, nauczyć się tańczyć “Równygo”, a także spróbować swoich sił w “Przodku”.

A jeśli już o tym mowa! Zagości u nas także zespół “Przodki”, istniejąca od kilku lat poznańska inicjatywa muzyczna, grająca muzykę wiejską Wielkopolski, kaliskiego i sieradzkiego. “Przodki” skutecznie zaszczepiają tradycję w kulturową tkankę dużego miasta. Jeśli komuś mało byłoby atrakcji - mamy dobre wieści! Ze swoją rzeszowsko-przemyską muzyką przybędzie także Łukasz Słotwiński - cymbalista z Jarosławia .

Można by rzec  - tego jeszcze u nas nie grali!

Mamy nadzieję, że impreza zaowocuje nie tylko miło spędzonym czasem, ale także poszerzy muzyczne horyzonty zebranych Gości. Idea, która nam przyświeca pozostaje niezmienna - przywracamy użytkową funkcję muzyki ludowej: gramy do tańca. Poprzez wspólną zabawę zachęcamy zarówno tych, którzy do folkloru już zdążyli się przekonać, (lub co więcej, pałają do niego miłością wielką i nic nie zdoła tego stanu zmienić), jak i tych, którzy dopiero zaczynają tę piękną przygodę, do czynnego udziału w nim.

Dla młodych Groczy wydarzenie jest okazją do kultywowania tradycji grania do tańca, poszerzania swojego repertuaru, a także do spróbowania swoich sił na parkiecie (taka okazja nie zdarza się zbyt często, lepiej jej nie przegapić!). Dzięki temu kultura naszego regionu może przetrwać, a swoim bogactwem świadczyć o unikatowym charakterze miejsca, w którym się kształtowała i trwa po dziś dzień. Potańcówka to także okazja do spotkania z tradycjami z innych regionów Polski, dzięki czemu mogą kształtować się postawy otwartości i szacunku wobec tego, co mniej znane. W tej różnorodności znajdą się pierwiastki wspólne, nie brak też będzie różnic, które jeszcze dogłębniej ukażą nam piękno polskich tradycji muzykowania i tańca. Razem możemy stworzyć rzecz wyjątkową, nie bójmy się i zechciejmy wspólnie tego dokonać!

Dla każdego Grocza, który zagra do tańca, wstęp i konsumpcja jest bezpłatna.

Osoby towarzyszące:  20 zł/os.

W cenie biletu zawarty jest poczęstunek - kołocz na młodziach, kawa/herbata, napoje gazowane; chlyb ze smolcem i skrzyczkami, bigos, a do przegryzki ogórki. Skoro już o przegryzkach mowa - w cenie biletu każdego pełnoletniego biesiadnika przewidujemy toastowy sznaps, co by num sie dobrze tańcowało, grało i śpiywało! Istnieje także możliwość wniesienia swoich napojów oraz jedzenia. Organizator nie przewiduje dystrybucji napojów alkoholowych, jednakże ich konsumpcja na terenie zabawy jest dozwolona.

Serdecznie zapraszamy!

Bilety do nabycia w:     Zbąszyńskim Centrum Kultury

Ul. Powstańców Wielkopolskich 12 64-360 Zbąszyń

Tel. 68 38 60 874 lub  68 38 47 945

m@il: kultura.zbaszyn@gmail.com

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie