Wydarzenia w Wielkopolsce

Otwarcie wystawy „Wielkie Morawy”
Gniezno
16 grudzień 2017 r.

Zabytki wielkomorawskie – po raz pierwszy w Polsce! 16 grudnia w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwieramy wystawę "Wielkie Morawy". To wydarzenie bez precedensu! W jednym miejscu pokażemy ok. 700 zabytków archeologicznych. Nigdy wcześniej nie były one prezentowane poza Słowacją i Czechami.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. przepiękna biżuterię złotą i srebrną, bogato zdobioną broń, ozdobne przedmioty codziennego użytku. Zabytki te nie opuszczają z reguły granic Republiki Czeskiej. Dodatkowym elementem naszej ekspozycji będą również makiety pokazujące jak wyglądała wielkomorawska architektura.

Wszystkie eksponaty, które zaprezentujemy na wystawie, związane są z państwem wielkomorawskim – jednym z pierwszych państw słowiańskich. To z nim łączone są postacie takie jak np. święci Cyryl i Metody. Państwo wielkomorawskie rozkwitło w IX w. wokół terenów dzisiejszych Moraw, a swoim zasięgiem obejmowało być może obszary dzisiejszej Małopolski i Śląska. 

Ekspozycję będzie można oglądać do 24 czerwca 2018 r. Towarzyszyć jej będą wydarzenia popularyzujące wiedzę o przeszłości. Kierujemy ja zarówno do dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych.  Znajdą się wśród nich:

– "Rodzinne niedziele"
– zajęcia z cyklu "Zrób to sam w muzeum" – w ich trakcie będzie można zobaczyć m.in. w jaki sposób dawni jubilerzy wykonywali ozdoby
– konferencja popularnonaukowa
– z myślą o osobach, które nie mogą dotrzeć do Gniezna – zwiedzanie wystawy w relacji LIVE na Facebooku.

Wystawa „Wielkie Morawy” powstała przy współpracy instytucji polskich i czeskich:
– Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
– Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk, oddział w Brnie
– Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie.

Patronat honorowy nad Wystawą "Wielkie Morawy" objęli: Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Kuratorami wystawy są: Jana Gryc (Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk), Łukasz Kaczmarek (Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Zdenka Kosarová (IA CAN), Lucie Valášková (Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie). Opracowanie części merytorycznej: Doc. Dr hab. Luděk Galuška (MZM w Brnie) Doc. Dr hab. Pavel Kouřil (IA CAN).

Więcej: http://www.muzeumgniezno.pl/

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie