Wydarzenia w Wielkopolsce

Spotkanie z żywą historią Powstania Wielkopolskiego
Wągrowiec
22 październik 2017 r.

Muzeum Regionalne w Wągrowcu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Rogatywka 1918-1939, Stowarzyszenie Historyczne Saper Wielkopolski, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – koło Wągrowiec serdecznie zapraszają na
SPOTKANIE Z „ŻYWĄ HISTORIĄ” POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO w niedzielę 22 października 2017 r. o godz. 18.00
w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, ul. Opacka 15.

W programie:
• Prelekcja: „Wągrowiec w walkach o niepodległość i w Powstaniu Wielkopolskim” (Marcin Moeglich, Muzeum Regionalne w Wągrowcu)
• Prezentacja umundurowania i ekwipunku powstańczego oraz wojsk wielkopolskich (GRH Rogatywka 1918-1939)
• Prelekcja: „Pokonać żelaznego smoka – zdobycie pociągu pancernego 17/18 lutego 1919 r.” (Tomasz Kaczmarek, GRH Rogatywka 1918-1939)
• Prezentacja munduru sapera z I Batalionu Saperów Wielkopolskich (Stowarzyszenie Historyczne Saper Wielkopolski)
***
W okresie Powstania Wielkopolskiego Wągrowiec był jednym z ważniejszych miast znajdujących się na bezpośrednim zapleczu frontu północnego. W okresie walk powstańczych przez miasto przechodziło wiele różnych oddziałów, kierowanych do wzmocnienia północnej rubieży opanowanych obszarów. W kwietniu 1919 roku dotarły tutaj również oddziały I Batalionu Saperów Wielkopolskich – wyspecjalizowanej jednostki, której żołnierze cieszyli się zasłużoną sławą zdobywców pociągu pancernego pod Rynarzewem. Po zwycięstwie powstania saperzy przez pewien czas pozostali 
w Wągrowcu. Sztandar dla Batalionu wykonały kobiety z wągrowieckiego Czerwonego Krzyża. Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się 16 października 1919 roku, w obecności gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. 
Spotkanie w muzeum jest nawiązaniem do tego ważnego wydarzenia sprzed 98 lat.

Więcej: http://www.opatowka.pl/

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie