KRZYŻ WIELKOPOLSKI
Miasto położone w Kotlinie Gorzowskiej przy ujściu Drawy do Noteci. Na północ od Krzyża rozciąga się Drawieński Park Narodowy. Pierwsze ślady osadnictwa w postaci narzędzi wykonanych z krzemieni i rogów jeleni pochodzą sprzed 8-9 tys. lat p.n.e. Nazwa miasta wywodzi się z niemieckiego słowa Kreuz, które odzwierciedlało krzyżujące się drogi linii kolejowych: Poznań–Szczecin i Bydgoszcz–Berlin. W 1991 r. dodano przymiotnik Wielkopolski.
Historia
Osiedle kolejarskie powstało dopiero w 2 połowie XIX w. na odkupionych gruntach wsi olęderskiej Łokacz. W okresie Powstania Wielkopolskiego (1918–1919) toczyły się tutaj ciężkie walki, a postanowienia Traktatu Wersalskiego (1919) przyznały te tereny Niemcom. Granica przebiegała nad Notecią, zaledwie 2 km dalej.
Prawa miejskie Krzyż otrzymał dopiero w 1936 r. Dzięki swojej pozycji ważnego węzła kolejowego doprowadzono do rozwoju poszczególnych gałęzi gospodarczych.
Miasto zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej po ciężkich walkach 27 stycznia 1945 r.
Warto zobaczyć
W mieście istotnym zabytkiem jest dworzec kolejowy z 2 połowy XIX w., a także poewangelicki kościół św. Antoniego z tego samego okresu.
Przy ulicy Poznańskiej dwuwieżowy kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1936 r.
Dodatkowym atutem Krzyża Wielkopolskiego są niewątpliwie walory przyrodnicze stanowiące o jego atrakcyjności turystycznej.
Kolejarską historię miasta można poznać rozwiązując zadania i zagadki umieszczone w grze terenowej z serii Wielkopolskie Questy pt. Kolej na Krzyż.
Więcej:
www.krzyz.pl