OBORNIKI
Miasto powiatowe leżące nad rzeką Wartą i ujściem Wełny do Warty, około 30 km na północ od Poznania. Na północ od Obornik rozciąga się Puszcza Notecka. Niedaleko miasta usytuowane są obiekty lecznicze z uwagi na idealny mikroklimat.
Historia
W czasach pierwszych Piastów usytuowany był tutaj gród broniący przeprawy przez Wartę i Gniezna od północy. Pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1292 r., ale prawa miejskie Oborniki zyskały dopiero w 1 połowie XIV w. Oborniki były miastem królewskim i siedzibą starosty. Rozwijały się dzięki działającemu rzemiosłu i handlowi. Warto nadmienić, że jednym z nadwornych lekarzy króla Zygmunta Starego (1467–1548) był Piotr Wedelicki rodem z Obornik.
Po II rozbiorze Polski w 1793 r. Oborniki weszły w obręb terytorium państwa pruskiego. Na krótko miasto znalazło się w granicach Księstwa Warszawskiego (1807–1815). Po upadku Napoleona ponownie zostało wchłonięte przez zachodniego zaborcę.
W 2 połowie XIX w. otwarto połączenie kolejowe Poznań–Piła, przy którym leżą Oborniki. W przeddzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego (1918–1919) przejeżdżał przez Oborniki wybitny wirtuoz i przyszły premier — Ignacy Jan Paderewski (1860–1941). 4 stycznia 1919 r. miasto zostało oswobodzone w toku działań bojowych. Podczas okupacji hitlerowskiej (1939–1945) wielu mieszkańców było przesiedlonych do Generalnego Gubernatorstwa lub na przymusowe roboty w głąb Rzeszy. Miasto zostało wyzwolone 24–25 stycznia 1945 r.
Obecnie stanowi ośrodek przemysłowy i usługowy.
Warto zobaczyć
Na północny zachód od rynku możemy zobaczyć kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Świątynia pierwotnie gotycka z XV w., przebudowana w obecnej formie w 1814 r. z jedną nawą boczną.
Na ulicy Obrzyckiej wyjątkowy, szachulcowy kościół pw. Świętego Krzyża z 1766 r. Przy ulicy Lipowej wznosi się neogotycki kościół poewangelicki św. Józefa z 1900 r. z wieżą o wysokości 90 m.
W 1984 r. na ulicy Paderewskiego ustawiono głaz-pomnik upamiętniający przejazd Ignacego Jana Paderewskiego.
Przy ulicy Kopernika 10 w budynku biblioteki mieści się Izba Regionalna, w której można oglądać zbiory dotyczące miasta i okolic. Na odcinku kilometra Wełny przepływającej przez miasto znajduje się rezerwat ichtiologiczny "Słonawy". Słynie on z występowania wielu gatunków ryb, m.in.: boleni, troci i głowaczy.
Oborniki oraz ich najbliższą okolicę można zwiedzać przy pomocy Obornickiego Szlaku Tajemnic oraz bezobsługowej gry terenowej z serii Wielkopolskie Questy pt. Oborniki szlakiem zaczarowanych miejsc
Więcej:
Brust Mieczyslaw, Oborniki i okolice: przewodnik, Oborniki 1992.
Dzieje Obornik: praca zbiorowa, pod red. Czesława Łuczaka, Poznań 1990.
www.oborniki.pl
Atrakcje Obornik i okolic