SIERAKÓW
Miasto położone na na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim nad rzeką Wartą, około 74 km na północny zachód od Poznania. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od imienia właściciela Sieraka. W kwietniu 1939 r. powstała tutaj pierwsza w Polsce Szkoła Rybacka.
Historia
Pierwotna lokalizacja średniowiecznej osady została podyktowana bliskością brodu umożliwiającego łatwą przeprawę. Prawa miejskie Sieraków zyskał przed 1388 r. Początkowo zwany był Syrakowo, potem Sierakowo, by w 1580 r. pojawić się już jako Sieraków. W 1416 r. król Władysław Jagiełło (1351-1434) odnawia status miasta oparty na prawie magdeburskim. Sieraków był miastem prywatnym w rękach rodów Nałęczów i Górków. W 1591 r. rodzina Opalińskich kupiła miasto za 60 tys. florenów.
W XVI stuleciu w mieście kwitł handel, dzięki usytuowaniu Sierakowa przy szlaku z Poznania do Szczecina. W 1752 r. ówczesna właścicielka, królowa francuska Maria Leszczyńska, sprzedała miasto Heinrichowi von Brühl. Nowy posiadacz miasta był ministrem króla Augusta III (1696-1763).
Po II rozbiorze Polski w 1793 r. Sieraków przeszedł pod pruskie panowanie, by na krótko odzyskać wolność w granicach Księstwa Warszawskiego (1807–1815). Po Kongresie Wiedeńskim (1815) ponownie wszedł w obręb wpływów zachodniego zaborcy, a jego niemiecka nazwa brzmiała Zirke. Upragnioną wolność Sierakowianie uzyskali w styczniu 1919 r. Po latach terroru okupacyjnego (1939-1945) miasto wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej.
Naturalne warunki otwierają przed Sierakowem spore możliwości turystyczne. Miasto położone między jeziorami Lutomskim i Jaroszewskim, posiadające rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, rozwija się jako prężny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy.
Warto zobaczyć
Przy ulicy 8 Stycznia odnajdujemy szachulcowy zbór ewangelicki z 1782-1785 r.
Przy ulicy Poznańskiej piękny, późnorenesansowy kościół NMP Niepokalanie Poczętej z lat 1625-1639. W świątyni znajduje się cenne wyposażenie, m.in. obrazy Krzysztofa Boguszewskiego w ołtarzach bocznych i nagrobki rodowe Opalińskich. Przy kościele rokokowa figura MB z 1799 r.
Niedaleko budynek dawnego szpitala św. Ducha z 1838 r.
Sztandarowym zabytkiem jest zrekonstruowane południowe skrzydło dawnego zamku Opalińskich. Obecnie mieści się w nim Muzeum–Zamek Opalińskich.
Sieraków może pochwalić się 150-letnią tradycją hodowli Stada Ogierów. W późnoklasycystycznej stajni można oglądać ekspozycję powozów z końca XIX i XX w., a w pałacyku z około 1890 r. mieści się dyrekcja ośrodka.
Sieraków słynie również ze swoich walorów przyrodniczych jak Sierakowski Park Krajobrazowy czy położony na południowy wschód od miasta Rezerwat leśny Buki nad jeziorem Lutomskim.
Miasto można również zwiedzać przy pomocy gry terenowej - questu O Krzysztofie Opalińskim i innych, którzy Sieraków rozsławili.
Więcej:
www.sierakow.pl