Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski urodził się 8 lipca 1824 r. w Rożnowie. Uczęszczał do Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. W celu uniknięcia aresztowania za działalność niepodległościową wyjechał do Hamburga. Jednak nie przebywał tam długo i udał się za ocean do Stanów Zjednoczonych.
Na emigracji znalazł pracę przy robotach inżynieryjnych i ożenił się z córką gen. Burnetta – Karoliną. Wraz z nobilitacją majątkową i społeczną osiadł w stolicy, gdzie zajął się kupiectwem. W 1854 r. wstąpił do nowo utworzonej partii narodowo-republikańskiej, której program piętnował instytucję niewolnictwa. Na wieść o wybuchu wojny w 1861 r. Włodzimierz Krzyżanowski – zabezpieczywszy uprzednio rodzinę – zaciągnął się pod gwiaździsty sztandar. Utworzył pułk cudzoziemski, który nazwano Legionem Polskim. Był także członkiem Komitetu Centralnego Polski utworzonego na wieść o wybuchu Powstania Styczniowego (1863), którego zadaniem było określenie możliwości pomocy dla walczących za oceanem rodaków.
Walczył w wielu ważnych bataliach wojny secesyjnej, a podczas bitwy pod Gettysburgiem w lipcu 1863 r. przeprowadził brawurowy atak na bagnety, co uratowało armię Unii przed okrążeniem i niechybną klęską. Po zakończeniu wojny w 1865 r. został honorowo zwolniony ze służby w Nashville w stanie Tennessee, a Kongres zatwierdził jego nominację generalską. Wcześniejsze nominacje były odrzucane przez senat Stanów Zjednoczonych. Nie był niestety pierwszym gubernatorem Alaski, pisząc: „gdy po nabyciu od Rosji zaprowadzałem tam zarząd Stanów Zjednoczonych”. Spis gubernatorów nie potwierdza tego faktu. Wspomnienia publikowane na łamach warszawskich Kłosów były modyfikowane przez co nie mogą być niepodważalnym źródłem o osobie sławnego Wielkopolanina. Prawdą natomiast jest, że piastował funkcje inspektora w urzędzie celnym.
Włodzimierz Krzyżanowski zmarł 31 stycznia 1887 roku w Nowym Jorku. W 50 lat potem szczątki generała przeniesiono z honorami wojskowymi na cmentarz narodowy w Arlington.
Więcej:
https://kurierhistoryczny.pl/