Dyrygent i kompozytor, twórca Chóru Chłopięco-Męskiego „Poznańskie Słowiki” i ambasador chóralnej muzyki kościelnej na świecie. Skomponował ponad 600 utworów. Jest także autorem publikacji wspomnieniowych, m.in.: Piórkiem słowika. O najbliższych, Poznaniu, muzyce i drogowskazach życia.
Urodził się 26 sierpnia 1920 r. w Poznaniu. W 1945 r. założył Chór Chłopięco-Męski „Poznańskie Słowiki”, z którym podróżował po całym świecie. W 1951 r. ukończył muzykologię na Uniwersytecie Poznańskim, a 3 lata później klasę śpiewu solowego i dyrygentury symfonicznej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Pracował na tej uczelni jako wykładowca, od 1973 r. profesor, by zostać jej rektorem w latach 1967–1981.
Kierował także Redakcją Muzyczną Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia w latach 1956–1963. Za swoją działalność został wyróżniony m.in.: Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim, Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wielki Krzyż św. Sylwestra Papieża – przyznany przez Jana Pawła II, a także symboliczne klucze Nowego Yorku, Filadelfii i Chicago.
To niewątpliwie „ikona” współczesnego Poznania.
Więcej:
Stuligrosz Stefan, Piórkiem Słowika: o najbliższych, Poznaniu, muzyce i drogowskazach życia, Poznań 2002.