Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie

Kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie

WOLSZTYN

Miasto powiatowe położone około 80 km na południowy zachód od Poznania. Kościół znajduje się niedaleko Rynku, przy ul. Kościelnej.

Wzniesiony w latach 1767-79, prawdopodobnie wg projektu Antoniego Hoene. Zniszczoną pożarem wieżę odbudowano w 1831 r. Częściowej przebudowy kościoła dokonano w 1925 r. wg projektu Stefana Cybichowskiego; wtedy m.in. powstała przylegająca do prezbiterium obszerna zakrystia.

Świątynia jest trójnawową budowlą halową, ze zwieńczoną obeliskiem wieżą w fasadzie. Na przedłużeniu naw bocznych, po bokach prezbiterium, znajdują się dwie kaplice. Sklepienie żaglaste wnętrza ozdabia polichromia, pierwotnie rokokowa z 1778 r., później kilkakrotnie przemalowywana. Dekoracje stiukowe wykonał prawdopodobnie warsztat Augustyna Schöpsa. Wyposażenie – o motywach rokokowych i w stylu Ludwika XVI – pochodzi z lat 1780-87; m.in. sześć ołtarzy, w głównym obraz Matki Boskiej Niepokalanej w barokowej sukience srebrnej, ambona z rzeźbą Chrystusa Króla na baldachimie i chrzcielnica z rzeźbioną sceną chrztu Chrystusa.

Przy kościele stoi późnobarokowa dzwonnica z końca XVIII w.

Więcej:
www.wolsztyn.poznan.opoka.org.pl/

Adres:
ul. Dr. Roberta Kocha 38
64-200 Wolsztyn
tel. 068 347 09 23

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie