Miasto powiatowe położone ok. 115 km na południe od Poznania, przy drodze do Wrocławia.
Budowę rawickiego kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli rozpoczęto w 1803 r. Obecny nie jest pierwszym stojącym na tym miejscu. Pierwotny pw. Św. Trójcy konstrukcji szkieletowej, wzniesiony został jako zbór ewangelicki w 1639 r., a więc rok po wydaniu przez Władysława IV przywileju lokacyjnego miasta, (fundatorem był założyciel Rawicza Adam Olbracht Przyjemski). Spłonął on w pożarze w roku 1707. Następna świątynia wzniesiona została w latach 1724 - 29 i także poszła z dymem w roku 1801.
Obecny kościół, murowany, postawiony został przez budowniczego Krausego z Poznania wg. projektu Karola Gotharda Langhansa (projektował także Bramę Brandemburską) w latach 1803 - 1808. I ten spłonął w kolejnym pożarze, który miał miejsce w 1915 r. Odbudowany został w ciągu zaledwie 2 lat, wykorzystano przy tym mury obwodowe zachowując pierwotny projekt. Wnętrze kościoła przed pożarem, a także stropy, dach i wieża były drewniane, teraz zastosowano żelazobeton. Do 1945 r. świątynia była ewangelicka i nosiła wezwanie Św. Trójcy. W lipcu 1946 r. budowlę poświęcił ks. proboszcz Alojzy Becker i od tej chwili jest to kościół katolicki pw. Św. Andrzeja Boboli. Do roku 1970 był częścią parafii pw. Chrystusa Króla i NMP, od tej pory stał się kościołem parafialnym.
Kościół pw. Św. Andrzeja Boboli wzniesiono w stylu późnoklasycystycznym. Wymurowany jest z cegły z zewnątrz na rzucie prostokąta z prostokątną wieżą od północy, otynkowany. Wieża (wspólny element 4 kościołów projektowanych przez Langhansa – Rawicz, Syców, Dzierżoniów, Wałbrzych) jest w dolnej części prostokątna, w górnej cylindryczna. Umieszczone są na niej trzy dzwony o imionach Andrzej, Maryja i Maksymilian. Najwyższa część wieży zwieńczona jest kopułą opartą o 8 kolumn. Kopuła jest pokryta blachą miedzianą (1975 r.), a elementem wykańczającym jest kula o średnicy 1m oraz prawie 2 - metrowy krzyż.
Wnętrze kościoła wybudowano na rzucie wpisanego w prostokąt owalu, wyznaczonego biegiem dwukondygnacyjnych empor (balkonów) i podkreślonego na osi elewacji wzdłużnych nieznacznymi ryzalitami, od wnętrza ćwierćkolistymi. Empory dolnej kondygnacji wsparte są na czworobocznych słupach, stanowiących podstawę dla wysokich kolumn z głowicami w stylu jońskim, które podpierają profilowany gzyms obiegający owalny plafon . Do 1915 r. był on drewniany, obecnie jest betonowy.
Ostatnia renowacja świątyni dokonana została w 1997 r. Wtedy właśnie wykonano nowy stół (mensa) z beżowego marmuru. Znajdujący się w prezbiterium ołtarz główny pełnił niegdyś funkcje ołtarza i ambony (górna część). Obecnie znajduje się tam rzeźba św. Andrzeja Boboli. Do wystroju wnętrza kościoła przyczynili się też rawiccy artyści. Antoni Suchanecki namalował obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej (kopia obrazu z Jasnej Góry, 1977 r.) i św. Maksymiliana Kolbego (1983 r., znajdują się one na ścianach prezbiterium), a także kilka obrazów świętych i błogosławionych (I piętro – Rafał Kalinowski, Urszula Ledóchowska, Faustyna Kowalska, Michał Kozal, Maria T. Ledóchowska oraz brat Albert) Roman Dworak wykonał wolnostojący krzyż (II połowa lat 90., prezbiterium), a Tomasz Michalik wyrzeźbił drewniane płaskorzeźby czterech ewangelistów (lata 80., boczne ściany świątyni).
W kościele warto zobaczyć zabytkową chrzcielnicę z Chrztem Chrystusa na pokrywie (pocz. XIX w.), a także monumentalne organy. Są one 50 – głosowe, jedne z największych w Polsce . Zbudowane zostały przez znany w okresie międzywojennym zakład Schlaga w latach 1917 - 1918. Organy były gruntownie odrestaurowane i unowocześnione na początku lat 80.
Kościół pw. Św. Andrzeja Boboli nie jest obiektem bardzo starym, ale ze względu na swoją unikalność (szczególnie empory) wpisany został do rejestru polskich zabytków.
Więcej:
Wędrując po Rawiczu
Koncertowe organy w kościele św. Andrzeja Boboli
Adres:
ul. Ignacego Buszy 3a
63-900 Rawicz
tel. 065 545 20 66