Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Kościół pw. św. Katarzyny i Niepokalanego Serca Maryi w Łękach Wielkich

Herb Kościół pw. św. Katarzyny i Niepokalanego Serca Maryi w Łękach Wielkich

Dawna loża, nowsze przybudówki, oraz dawne składziki pod chórem otwarte są do nawy świątyni ujednoliconymi skromnymi drzwiami. Z pozostałego wyposażenia świątyni na uwagę zasługują rokokowe konfesjonały z drugiej połowy XVIII wieku.
Kraniec zachodni świątyni zamyka nadwieszony chór muzyczny z wklęsło-wypukłą balustradą, na którym XVIII-wieczny prospekt organowy ozdobiony w górnej części rzeźbami aniołów i Okiem Opatrzności Bożej. W kruchcie wieżowej, przy schodach wiodących na chór, ustawiony jest klasycystyczny nagrobek Julianny Jachimowiczowej, zmarłej w 1820 roku, stojący niegdyś na przykościelnym cmentarzu. Nagrobek piaskowcowy w kształcie kanelowanego trzonu kolumny, zwieńczony w górze kamienną urną.

W narożu południowo-zachodnim terenu przykościelnego stoi XVIII-wieczna dzwonnica konstrukcji słupowej, z zewnątrz oszalowana. Wzniesiono ją na planie kwadratu, a nakryta jest gontowym dachem namiotowym z cebulastym wybrzuszeniem. W niej zwieszone są dwa dzwony odlane w Lesznie w 1778 roku. Tuż przed frontem kościoła ustawiony jest wielki głaz-pomnik upamiętniający parafian poległych w latach 1914-21 i 1939-45. W części wschodniej terenu przykościelnego na uwagę zasługują trzy płyty nagrobne rodziny Chłapowskich z Goździchowa oraz okazały emirowy grobowiec Kęszyckich z początku XX wieku, zwieńczony w górze herbem Nałęcz. Prócz tego ozdobą terenu przykościelnego są drzewa, m.in. wiąz szypułkowy o obwodzie 360 cm i lipa drobnolistna o obwodzie 350 cm.
Niejako dopełnieniem sacrum tej niezwykle ciekawej wsi i kościoła drewnianego są figury przydrożne Świętych Pańskich. Oto przy północnym skraju wsi na nowym cokole w 1978 roku ustawiono piaskową figurę św. Jana Nepomucena z 1738 roku, niegdyś stojącą w polu na marmurowym cokole, ozdobionym datą 1738, herbem Łodzia i literami A Z B O, co oznaczało zapewne fundatora – Adama z Bnina Opalińskiego, kanonika poznańskiego. Z kolei przy asfaltowej drodze do Wolkowa zachowały się dwie kolejne stare figury. Otóż przy skrzyżowaniu z drogą do Goździchowa wznosi się z piaskowca rzeźba św. Floriana z połowy XIX wieku, a przy skrzyżowaniu z drogą do Wilanowa wznosi się figura świętego i męczennika Wawrzyńca, datowana na rok 1881.

Opracowanie pochodzi z publikacji Kościoły drewniane Ziemi Grodziskiej, J. Sobczak, Grodzisk Wielkopolski 1999

Więcej:

Youtube

Adres:
64-062 Łęki Wielkie
tel. 061 443 10 84

Strony: 1 2

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie