Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu

Herb Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu

POZNAŃ

Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu stanowi oddział Muzeum Narodowego. Jest to jedyny w Polsce zbiór instrumentów muzycznych pochodzących ze wszystkich stron świata, a jednocześnie jedna z najpoważniejszych kolekcji instrumentów w Europie. Zaczątkiem placówki była kolekcja instrumentów przekazana w 1945 r. Muzeum Narodowemu przez Zdzisława Szulca.

Muzeum posiada obecnie ok. 2000 obiektów zgromadzonych w czterech działach: europejskich instrumentów ludowych, europejskich instrumentów profesjonalnych, instrumentów pozaeuropejskich oraz archiwaliów muzycznych. Chlubą Muzeum Instrumentów Muzycznych jest dział lutniczy, w którym na szczególną uwagę zasługują cenne instrumenty mistrzów polskich z XVI i XVII w., sygnowane przez lutników z rodzin Grobliczów, Dankwartów oraz Kazimierza Burzeńskiego i Stanisława Zwierzyńskiego.

Europejskich lutników reprezentują instrumenty szkoły włoskiej (rodzin Amatich i Guarnerich), francuskiej i niemieckiej. Kolekcja fortepianów i pianin liczy ponad 150 instrumentów. Oddzielna sala poświęcona jest pamiątkom po Fryderyku Chopinie; wśród nich eksponowany jest fortepian, na którym kompozytor grywał w Antoninie.
W muzeum mieści się sala koncertowa, w której odbywają się koncerty. Przy muzeum istnieje również grający na oryginalnych instrumentach najstarszy w powojennej Polsce zespół muzyki dawnej „Collegium Musicorum Posnaniensium”. Muzeum jest współorganizatorem Międzynarodowych Konkursów Lutniczych im. Henryka Wieniawskiego oraz Krajowych Konkursów Lutniczych im. Zdzisława Szulca.

Adres:
Stary Rynek 45
61-772 Poznań
tel. 061 852 08 57
Więcej informacji na stronie internetowej muzeum.

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie