Miasto położone nad rzeką Wartą. Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu
Początki Szkolnego Ogrodu Botanicznego sięgają lat 1922-1925. W 1925 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Ogrodu przez prezydenta Polski Stanisława Wojciechowskiego. W 1975 roku wpisany do rejestru zabytków.
Aktualnie popularny „Botanik” rozciąga się na obszarze 21,94 hektarów, na którym zgromadzono ponad 6000 różnych gatunków, podgatunków i odmian roślin pochodzących z praktycznie wszystkich stref klimatycznych. Usytuowany w pobliżu jeziora Rusałka stanowi enklawę spokoju, gdzie w otoczeniu przyrody i śpiewu ptaków można odpocząć na licznych ławkach lub przechadzać się wytyczonymi alejkami.
Administracja ogrodu oferuje również różnorodne aktywności - takie jak kursy, warsztaty, wykłady, prelekcje oraz zajęcia terenowe. Na terenie ogrodu organizowane są kiermasze, wycieczki czy wystawy.
Prowadzona jest także dydaktyka uniwersytecka, a badania naukowe skupiają się głównie na ochronie zagrożonych i wymierających gatunków. W parku znajduje się również Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny. Funkcjonuje tutaj kawiarenka.
Obecnie pełni funkcję parku miejskiego dostępnego dla wszystkich.
Nazywany przez mieszkańców zwyczajowo Botanikiem.
Adres:
ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 165
60-594 Poznań
tel. 61 829 2013
Więcej:
Łukasiewicz Aleksander, Udokumentowana historia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań 2015.
www.obuam.robia.pl