Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Park w Dobrzycy

Herb Park w Dobrzycy

DOBRZYCA

Miejscowość w powiecie pleszewskim położona ok. 20 km na południowy -  wschód od Jarocina.

Pałacowo - parkowe założenie w Dobrzycy powstało dla Augustyna  Gorzeńskiego, generała adiutanta i szefa kancelarii królewskiej, zaufanego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, posła na Sejm Czteroletni, współtwórcy Konstytucji 3 Maja, a także znanego masona. Na jego zlecenie, na miejscu XVI-wiecznego zameczku otoczonego fosą, w ostatnich latach XVIII stulecia, według projektów Stanisława Zawadzkiego, stanął  pałac i założono park.

W nowym założeniu nie ma już podziału na dziedziniec i park, a pałac zamiast w stronę bramy wjazdowej zwrócony jest w stronę parku. Wyraźne symbole masońskie, których dopatrywać się można w architekturze, znaleźć można też w założeniu parkowym – na przykład w układzie ścieżek czy zgrupowaniu w jednym miejscu akacji (symbolu czystości i wtajemniczenia) lub  głazów, będących symbolem nowowstępującego do loży brata. Na temat tego czy elementy te są wynikiem przemyślanego programu masońskiego, zdania są podzielone. Jedni rzeczywiście upatrują w nich symboli masońskich, inni takie rozplanowanie parku uważają za przypadek, jeszcze inni za wyraźny przykład wpływów romantycznych na architekturę jeszcze klasycystyczną.

Nie mniej przyznać trzeba, że park przy pałacu w Dobrzycy jest niezwykły. Na niewielkim terenie założenia krajobrazowego (9 ha) do dziś widoczne są  trzy osie widokowe, powiązane z pałacem i budowlami urozmaicającymi architekturę parkową, która założeniu temu dodaje wiele urody. Panteon, grota czy ośmiokolumnowy monopter na sztucznej wyspie znajdującej się na tzw dużym stawie, wraz z tutejszymi alejami, polanami i zgrupowaniami drzew rozrzuconymi po całym parku decydują o romantycznym klimacie tego miejsca.

W parku rośną dziś głównie takie gatunki jak klon pospolity, jesion wyniosły, lipa drobnolistna, grab pospolity, jawor, ale spotkać w nim można także wiązy, dęby czy kasztanowce. Siedem drzew uznano za pomniki przyrody. Najbardziej okazałym jest wspaniały platan klonolistny, jeden z największych w Polsce (960 cm obwodu), którego posadził podobno sam Augustyn Gorzeński w 1791 roku – uczynił to dla uczczenia Konstytucji 3 Maja, której był współtwórcą.

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (1)

chomik

2013-02-15 05:35:04

przepiękne miejsce

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie