Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Piramida Łakińskiego w Wągrowcu

Załączniki audio

  • Grobowiec Łakińskiego
    Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne
Piramida Łakińskiego w Wągrowcu

WĄGROWIEC

Miasto powiatowe położone ok. 50 km na północny wschód od Poznania.

Tuż przy drodze z Wągrowca do Gniezna przed Łaziskami, na wzgórzu wśród sosen znajduje się osobliwy grobowiec w kształcie piramidy.
Został w nim pochowany Franciszek Łakiński (1767-1845), rotmistrz napoleoński. Za zasługi wojenne otrzymał order Virtuti Militari i francuską Legię Honorową. Po zakończeniu służby wojskowej osiadł w Wągrowcu i tam też zmarł. Pozostawił po sobie testament, w którym spore sumy przekazał na szpital, dom sierot oraz na buty dla biednych dzieci. Każdego roku sześć par zawierających związek małżeński w dniu jego imienin otrzymywało procent od 6 tys. talarów. Była to suma pozwalająca na godziwe zagospodarowanie.
Przed śmiercią Łakiński wyraził życzenie aby pochować go w grobowcu w kształcie piramidy. Wybudowano więc grobowiec  wysokości 10 m, w kształcie graniastosłupa o czworobocznej podstawie. Wejście do niego zamykają metalowe drzwi, na których niegdyś znajdował się napis z kutych liter. Wokół piramidy postawiono słupy zwieńczone orłami napoleońskimi, które zaginęły w czasie II wojny światowej. W pewnej odległości od grobowca stoi  kolumna o barokowych kształtach, pod którą według tradycji pochowano konia rotmistrza.
Teren wokół piramidy obsadzono sosnami, o których Łakiński miał powiedzieć, że kiedy drzewa przerosną piramidę, wtedy Polska odzyska niepodległość. Jak się później okazało, były to prorocze słowa, które się sprawdziły po zakończeniu I wojny światowej.

Lokalizacja

Komentarze (2)

tadzio35

2012-06-01 03:50:27

Wspaniały monument historyczny. Przetrwa na pewno wieki .Zbudowany z ciekawych skał -bo chyba nie z kamienia polowego? Wmurowane skały przy naświetleniu słonecznym świecą -dają odblask.Czescy przyjaciele z Kamyka Nad Vełtawą byli zauroczeni piramidą.Seniorzy z Gołańczy również b.pozytywnie ocenili budowle jak i otoczenie .

staahoo

2014-11-17 09:42:54

Jadąc samochodem nad Bałtyk zatrzymałem się ujrzawszy z drogi tę niecodzienną w naszym krajobrazie budowlę. Rotmistrz Łakiński to niezwykle interesująca postać. Niezwykły grobowiec i jego otoczenie zadbane.

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie