Miejscowość w powiecie wrzesińskim, położona ok. 15 km na południe od Wrześni.
Józef Kościelski – właściciel Miłosławia na przełomie XIX i XX w., był politykiem, poetą, tłumaczem, dramaturgiem, a przede wszystkim patriotą i obrońcą polskiego języka, kultury i literatury. Spośród klasyków literatury polskiej szczególnym sentymentem darzył Juliusza Słowackiego i właśnie jemu postanowił ufundować pomnik. Był to czas wyjątkowo niesprzyjający takim inicjatywom - czas nasilonej walki zaborcy z wszelkimi przejawami polskości. Po długich staraniach w Berlinie uzyskał zgodę na postawienie w ustronnym miejscu pałacowego parku pomnika Słowackiego.
Autorem pomnika został Władysław Marcinkowski, który tak pisał o swoim dziele: Trzeba ten pomnik oglądać wieczorem, na tle dębów i świerków, przy oświetleniu księżyca, w uroczym ustroniu miłosławskiego parku, aby się przekonać, że go owiewa dziwny czar poezji i smętku, pod którego wrażeniem człowiek mimo woli wzdycha i szeptem powtarza „Smutno mi Boże”.
U stóp cokołu, zasłuchana w romantyczne poezje siedzi Małgośka, dziewczyna z ludu. Jako model pozowała Katarzyna Kościelska – córka fundatora.
Uroczystość odsłonięcia pomnika, która miała miejsce 16 września 1899 r. stała się wielką manifestacją narodową. Przybyło na nią ponad trzysta osób ze wszystkich trzech zaborów. Szczególnym echem odbiła się mowa, jaką wygłosił Henryk Sienkiewicz. Tutaj też poznał trzecią Marię swego życia.
Pomnik przetrwał w stanie niemal nienaruszonym do czasów współczesnych. W okresie II wojny światowej zdemontowano jedynie samo popiersie poety, które przetrwało wojnę schowane bezpiecznie w piwnicy pobliskiego folwarku. Po zakończeniu wojny bez przeszkód trafiło na dawne miejsce