Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Borku Wielkopolskim

BOREK WIELKOPOLSKI

Miasto w powiecie gostyńskim, położone ok. 15 km na północny wschód od Gostynia, przy drodze do Jarocina.

Powstało z połączenia dwóch miasteczek, starszego Zdzieża, który prawa miejskie otrzymał w 1392 r. i lokowanego w 1424 r. Borku. Dziś centrum miasta stanowi Rynek - główny plac drugiego z wymienionych miasteczek.

Najstarsza wiadomość o istnieniu ratusza pochodzi z 1463 r. Był prawdopodobnie budynkiem drewnianym i stał zapewne w narożniku placu rynkowego, u wylotu obecnej ul. Dworcowej. Następna siedziba magistratu, stojąca już pośrodku rynku, spłonęła w XVIII w. Obecny gmach stanął na jej miejscu w 1855 r. Gruntowny remont budowli przeprowadzono w 1929 r.

Ratusz jest budynkiem piętrowym, wzniesionym na planie kwadratu. Jego czterospadowy dach kryty jest dachówkami. W fasadzie ryzalit zwieńczony naczółkiem z zegarem. Okna parteru zamknięte są łukiem; otwory okienne na piętrze są prostokątne. Elewacje gmachu porośnięte są sięgającymi dachu pędami dzikiej winorośli. Na ścianach znajdują się tablice poświęcone powstańcom wielkopolskim i ofiarom II wojny światowej. Przed ratuszem pomnik upamiętniający 600-lecie miasta i rokokowa figura Matki Boskiej z 1776 r.

W budynku mieści się Urząd Miejski.
 

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie