Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Grodzisku Wielkopolskim

Ratusz w Grodzisku Wielkopolskim

GRODZISK WIELKOPOLSKI

 Miasto powiatowe położone ok. 50 km na południowy zachód od Poznania, przy drodze do Zielonej Góry.

Prawa miejskie uzyskał Grodzisk przed 1303 r. W 1593 r. ówczesny właściciel miasta Jan Ostroróg lokował na północ od średniowiecznego miasta tzw. Nowy Grodzisk, którego centrum stanowił obszerny plac zwany dziś pl. Powstańców Wielkopolskich. W latach 1887-1932 miasto było stolicą powiatu.

Fundamenty dawnego ratusza, wzniesionego w XVII w. z użyciem starszych, gotyckich jeszcze cegieł, odkryto po zachodniej stronie dzisiejszej siedziby władz miejskich. Obecny ratusz powstał ok. 1830 r. Gmach gruntownie przebudowano w 1910 r. W latach 1997-98 wzniesiono niewielką wieżyczkę i odrestaurowano elewacje, rekonstruując zniszczone detale architektoniczne. W 2003 r. zmodernizowano hol parteru.

Ratusz stoi w zachodniej części Starego Rynku. Jest budowlą podpiwniczoną, o trzech kondygnacjach z użytkowym poddaszem, wzniesioną na planie prostokąta. Przykrywa go dach dwuspadowy, kryty dachówkami. Na kalenicy niska, czworoboczna  wieżyczka. Elewacje tynkowane, na poziomie parteru boniowane, zwieńczone są fryzem z ornamentem roślinnym. Okna pierwszego i drugiego piętra ujęte połączonymi obramieniami. Fasadę zdobi płytki ryzalit zwieńczony trójkątnym naczółkiem z zegarem. Pomiędzy oknami pierwszego i drugiego piętra umieszczono herb miasta. Do gmachu prowadzą  schody z kamiennymi balustradami. W zamkniętym półkoliście wejściu zachowały się drzwi z początku XX w. Stolarka z tego okresu znajduje się także wewnątrz budynku, m.in. drzwi, schody oraz boazerie w sali posiedzeń rady miejskiej i w gabinecie burmistrza. 

W budynku mieści się Urząd Miasta i Gminy.

Na placu przed ratuszem znajduje się zabytkowa studnia błogosławionego  Bernarda  z Wąbrzeźna z drewnianą obudową wykonaną w końcu XIX w.
 

Adres:
ul. Stary Rynek 1
62-065 Grodzisk Wielkopolski
tel. 061 445 30 00

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie