Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Międzychodzie

MIĘDZYCHÓD

Miasto powiatowe położone nad Wartą, ok. 70 km na północny zachód od Poznania.

Najstarsza wzmianka o istnieniu miejscowości pochodzi z 1378 r. Prawa miejskie uzyskał Międzychód przed 1400 r. Było miastem prywatnym. Na północ od średniowiecznego ośrodka Jan Ostroróg założył w końcu XVI w. nowe miasto, którego rynkiem był dzisiejszy pl. Kościuszki. W 1671 r. Krzysztof Unrug lokował trzeci organizm miejski, znajdujący się na terenie dzisiejszego przedmieścia Lipowiec. W latach 1815-1975 Międzychód był miastem powiatowym.

Dawny ratusz znajduje się przy ul. 17 Stycznia 100. Budynek ten został wybudowany na początku XX w. dla kasy miejskiej. Po przebudowie w latach dwudziestych XX stulecia przez pewien czas służył jako siedziba magistratu.

Jest budynkiem piętrowym z użytkowym poddaszem, wzniesionym na planie zbliżonym do kwadratu. Wielospadowy dach kryty jest dachówkami. W fasadzie, zwróconej w kierunku północnym, pary kolumn w wielkim porządku obejmują główne wejście do budynku, dźwigając fronton z herbem miasta. Wyżej wznosi się wieżyczka, w której dawniej znajdował się zegar. W elewacji bocznej dwie pary kolumn podtrzymują balkon na pierwszym piętrze.

W budynku mieści się m.in. Muzeum Regionalne.

Od 1945 r. siedzibą władz miasta jest budynek dawnego starostwa, znajdujący się na terenie Lipowca, przy ul. Piłsudskiego 2. Gmach ten wzniesiono w końcu XIX w. W 1911 r. obiekt znacznie przekształcono i rozbudowano.

Gmach jest budynkiem podpiwniczonym, składającym się z dwukondygnacyjnego skrzydła północno-wschodniego i wyższego o jedno piętro skrzydła południowo-zachodniego. W jego wyższej części znajduje się dominująca nad całością przysadzista wieża, zwieńczona ostrosłupowym dachem. Elewacje na poziomie parteru boniowane, wyżej ozdobione są gzymsami i lizenami. Główne wejście znajduje w elewacji północno-zachodniej, pośrodku pozornego ryzalitu zakończonego wystawką z neorenesansowym szczytem. Obok wejścia wmurowano tablicę przypominającą, że w budynku tym od początku lutego do kwietnia 1945 r. mieścił się sztab marszałka Gieorgija Żukowa, dowódcy I Frontu Białoruskiego, w którym przygotowywano plany operacji berlinskiej.

Adres:
ul. 17 Stycznia 100
64-400 Międzychód
tel. 095 748 2701

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie