Międzychód

Międzychód

Herb Międzychód

MIĘDZYCHÓD

Miasto powiatowe położone nad Wartą w Kotlinie Gorzowskiej, około 78 km na północny zachód od Poznania. Sam Międzychód leży nad Jeziorem Miejskm, a niedalekie tereny   turystyczne, jak chociażby zespół ośrodków wypoczynkowych nad Jeziorem Mierzyńskim, predestynują ośrodek do rozwoju turystyki. Tutaj urodził się wybitny bibliograf polski Jan Daniel Janocki (1720–1786). Nazwa miasta kojarzona jest z przejściem między brodami, gdzie według legendy odnaleziono zagubione dziecko, a szczęśliwi rodzice założyli osadę.

Historia

Zapis nazwy miasta po raz pierwszy pojawił się w 1378 r. jako Meczichod. Prawa miejskie zostały nadane przed rokiem 1400. Niestety nie jest znana dokładna data nadania praw lokacyjnych. Będąc miastem prywatnym należało do możnych rodów Grzymalitów, Ostrorogów, Obornickich i Unrugów. W końcu XVI wieku założono nowy organizm miejski, a wiek później trzeci na przedmieściu Lipowiec. Miasto rozwijało się jako ośrodek sukiennictwa, rzemiosła i handlu.
Po II rozbiorze Polski w 1793 r. weszło w obręb terytorium zaboru pruskiego. Na krótko funkcjonowało w granicach Księstwa Warszawskiego (1807–1815), by ponownie znaleźć się pod pruskim panowaniem. Niemiecka nazwa Birnbaum oznaczała gruszę, która widnieje w herbie miasta. W XIX w. rozwinął się tutaj przemysł, np. odlewnia żeliwa. Do Polski miasto powróciło w toku wydarzeń Powstania Wielkopolskiego (1918–1919). Do wybuchu II wojny światowej (1939–1945) granica z Niemcami przebiegała w odległości około 4 km  i było to najbliższej położone miasto zachodniego sąsiada.
Obecnie Międzychód stanowi ośrodek przemysłu spożywczego, szkolnictwa i turystyki.

Warto zobaczyć

Na wschód od rynku odnajdujemy kościół św. Jana Chrzciciela z 1591 r. Świątynia została znacznie przebudowana w XVIII–XIX w. Ciekawostką mogą być cegły w ścianie wieży w kształcie ludzkich czaszek. Przy ulicy 17 Stycznia 100 mieści się Muzeum Regionalne i nieco dalej tzw. Laufpompa. Wypływa z niej mineralna woda siarczkowa nie ustępująca tym z Buska Zdroju. Kolejnym zabytkiem architektury sakralnej jest późnoklasycystyczny, poewangelicki kościół Niepokalanego Serca Maryi z 1838 r. zlokalizowany na Lipowcu, którego nazwa odzwierciedla 4 rzędy lip o obwodzie do 480 cm. Cennym zabytkiem w przedsionku kościoła jest XVII-wieczna płyta nagrobna z czewonego marmuru Krzysztofa Unruga. Przy kościele znajduje się cmentarz, gdzie można zobaczyć barokowe płyty nagrobne z XVIII w.
Wspomniane wyżej walory turystyczne uzupełniają Pszczewski Park Krajobrazowy, który m.in. położony jest na terenie gminy Międzychód oraz Rezerwat leśny Kolno Międzychodzkie. Wszystkie wspomniane obiekty można zwiedzić organizując wycieczkę po mieście i okolicy.

Więcej:
Łęcki Włodzimierz, 7 dni w Międzychodzie: przewodnik turystyczny, Warszawa 1989.
www.miedzychod.pl
 

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie