Trasa wycieczki została tak ułożona, aby poznać atrakcje i bogactwo przyrodnicze regionu, a także jego ciekawą historię i obiekty krajoznawcze.
Trasa: Łężeczki - Grobia - Sieraków - Międzychód - Kamionna - Mniszki - Orzeszkowo - Pniewy
Odległość: ok. 65 km
O tym, że region Sierakowa jest niezwykle urokliwy przekonamy się już w pierwszym punkcie naszej wycieczki. Zatrzymamy się nieopodal wsi Łężeczki, gdzie znajduje się punkt widokowy z piękną panoramą Jez. Chrzypskiego. Ciekawostką jest stojący tutaj pierwszy pomnik III tysiąclecia. Kolejny punkt widokowy to Góra Głazów w Grobi skąd już widać Sieraków, który za chwilę będziemy zwiedzać.
Na początek proponujemy krótki spacer do rezerwatu "Buki nad Jez. Lutomskim". Można do niego dojść czerwonym lub czarnym szlakiem pieszym (początek wędrówki w okolicach ośrodka wczasowego nad Jez. Jaroszewskim). Dalej udajemy się do centrum miasta, gdzie zwiedzamy kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej i Muzeum w Zamku Opalińskich. Spacer po Sierakowie kończyliśmy wizytą w Stadzie Ogierów. W przypadku wyjazdu grupowego istnieje możliwość zwiedzania Stada z przewodnikiem.
Kolejnym punktem wycieczki będzie Międzychód z urokliwą zabudową ulicy Rynkowej. Warto też zatrzymać się przy tzw. Laufpompie na ul. 17 Stycznia i skosztować mineralnej wody siarczkowej o specyficznym smaku. Miasto można zwiedzić przy pomocy questu O sławnych ludziach z Międzychodu.
Kolejnym punktem programu jest Kamionna, gdzie znajduje się piękny gotycki kościółek.
Aby zregenerować siły, a jednocześnie przypomnieć sobie jak funkcjonowała wieś w początkach ubiegłego stulecia udajemy się do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Można tam również obejrzeć ekspozycję przyrodniczą.
Już tylko na chwilę zatrzymujemy się na cmentarzu kalwińskim w Orzeszkowie. Jest on położony tuż przy drodze głównej ze Skwierzyny do Poznania. Część mogił jest zaniedbana i zarośnięta, ale warto zwrócić uwagę na okazały obelisk J.W. Kassyusza. Również i tutaj można wykorzystać grę terenową.
Ostatnim punktem na trasie wycieczki są Pniewy. To urocze miasteczko można zwiedzić przy pomocy questu Pniewy pełne historii Druga trasa questowa w Pniewach opowiada o Urszuli Ledóchowskiej - założycielce Domu Zakonnego Sióstr Urszulanek z sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej.