Na obszarze Wielkopolski położonych jest kilkanaście miejscowości i rejonów wyróżniających się szczególnymi walorami krajoznawczymi. Dzięki pięknu przyrody, ciekawym zabytkom i pamiątkom historycznym oraz dobremu zagospodarowaniu przyciągają one turystów z bliższych i dalszych okolic.
Wymienione niżej miejscowości i okolice mogą stanowić bardzo atrakcyjny cel jedno- lub parodniowych wycieczek krajoznawczych, a niektóre z nich są doskonałymi miejscami na spędzenie urlopu. Szerzej o atrakcjach turystycznych informują liczne przewodniki i monografie, z których ważniejsze wymieniono w spisie literatury.
Poznań
Jedno z najstarszych, a dziś największych miast w kraju, liczące 577 tys. mieszkańców. Bogate w pamiątki historyczne, zabytki sztuki, muzea, a także obiekty współczesne. Jeden z głównych ośrodków nauki, kultury, handlu i przemysłu w kraju. W najstarszej części miasta – na Ostrowie Tumskim – położona jest bazylika archikatedralna z reliktami pierwszej katedry na ziemiach polskich z X w. Ciekawy jest zespół Starego Miasta obchodzącego w 2003 r. 750-lecie lokacji, z pięknym renesansowym ratuszem i barokowym kościołem farnym.
W centrum interesująca zabudowa z XIX i początku XX w., m.in. z okazałymi budowlami eklektycznymi w sąsiedztwie pl. Adama Mickiewicza. Na Wzgórzu św. Wojciecha znajdują się nekropolie zasłużonych Wielkopolan. Dwadzieścia placówek muzealnych z Muzeum Narodowym na czele obrazuje dzieje sztuki, techniki, przyrody i życie wybitnych Polaków. Największa w Polsce palmiarnia, duży ogród zoologiczny, Jez. Maltańskie z licznymi obiektami sportowymi (m.in. całorocznym stokiem narciarskim) stanowią atrakcje innego rodzaju. W ciągu roku odbywa się w Poznaniu ok. 20 imprez targowych. Bogata jest baza noclegowa, liczne stylowe restauracje i puby, zgrupowane szczególnie na Starym Mieście.
Okolice Poznania
Na południe od Poznania położone są dwie miejscowości znane z rezydencji i pięknych parków: Kórnik z zamkiem-muzeum, ongiś własność Działyńskich, i parkiem-arboretum, posiadającym ok. 3000 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, a także Rogalin, do 1939 r. majętność Raczyńskich, z pałacem-muzeum, kościołem – kopią kaplicy rzymskiej z I w. p.n.e. z Nîmes we Francji, galerią obrazów i parkiem ozdobionym wiekowymi dębami. Nieopodal, na zachód od rzeki Warty, rozciągają się lasy Wielkopolskiego Parku Narodowego – swoiste „muzeum form polodowcowych” ze wzgórzami, jeziorami i pomnikami przyrody. Na skraju WPN dwa godne odwiedzenia muzea: w Puszczykówku – biograficzne pisarza podróżnika Arkadego Fiedlera, w Szreniawie – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.
Na północny wschód od Poznania rozciąga się Puszcza Zielonka, popularny teren wycieczkowy mieszkańców miasta. W Szamotułach położone są dwa bardzo ciekawe obiekty, gotycka kolegiata z XV w. oraz Muzeum-Zamek Górków, m.in. z bogatą kolekcją ikon. Kilka jezior znajdujących się w otoczeniu Poznania stwarza latem dogodne warunki do plażowania i kąpieli.
Gniezno i Szlak Piastowski
Wielkopolska to kolebka państwa polskiego. W wielu miejscowościach położonych na trasie Poznań-Gniezno-Kruszwica, zwanej Szlakiem Piastowskim, zgromadzone są zabytki z tamtych czasów – z X-XIII w., wzniesione w formach romańskich. Na czoło wysuwa się Gniezno, często określane mianem pierwszej stolicy Polski, z piękną gotycką katedrą, gromadzące wiele pamiątek historycznych i dzieł sztuki, z ciekawymi muzeami: Początków Państwa Polskiego i Archidiecezjalnym, oraz innymi zabytkami, m.in. gotyckim kościołem św. Jana z polichromią z XIV w.
Nad Jez. Lednica położony jest duży skansen – Wielkopolski Park Etnograficzny, a z tafli wód wynurza się Ostrów Lednicki, najbardziej znana wyspa śródlądowa w kraju. Po drugiej stronie jeziora w okolicach Imiołek znajdują się Pola Lednickie - miejsce corocznych spotkań młodzieży przy symbolicznej bramie - rybie. W Pobiedziskach – w innym skansenie – obejrzeć można miniatury znanych budowli Wielkopolski. Cenne relikty budowli romańskich położone są w Gieczu. Dalej na wschód od Gniezna, w Trzemesznie, Mogilnie, Strzelnie i Kruszwicy, znajdują się świątynie o rodowodzie romańskim, a w Kruszwicy owiana legendami Mysia Wieża, pozostałość zamku z XIV w.