W rejonach liczniej odwiedzanych przez turystów wyznakowane zostały szlaki turystyczne – piesze i kolarskie. W publikacjach przewodnikowych podawane są propozycje tras wycieczek samochodowych i autokarowych. Znakowanie szlaków ma na celu ułatwienie wędrówek w terenie wiodących do miejsc szczególnie ciekawych, drogami ładnymi, przez okolice o interesujących krajobrazach, bez obawy o zabłądzenie.
Szlaki piesze w Wielkopolsce, podobnie jak na terenie całego kraju, znakowane są trzema poziomymi paskami – dwoma białymi na zewnątrz i barwnym pośrodku. Stosuje się pięć podstawowych kolorów szlaków: czerwony (dla szlaków głównych, dłuższych), niebieski, zielony, żółty i czarny (szlaki łącznikowe, krótkie). W Wielkopolskim Parku Narodowym istnieje jeden szlak wyznakowany w 2003 r. nietypowym kolorem – pomarańczowym.
Pierwsze szlaki piesze w regionie wyznakowane zostały ok. 1910 r., jeszcze przez organizacje niemieckie, na terenie obecnego Wielkopolskiego Parku Narodowego. Były to typowe szlaki spacerowe, przeznaczone głównie dla mieszkańców Poznania. Znakowane były w inny sposób niż obecnie – kolorowymi kółkami i trójkątami. Wyznakowano wówczas m.in. szlaki z Puszczykowa przez Jarosławiec nad Jez. Góreckie i z Mosiny nad Jez. Góreckie. W 1948 r. sieć pięciu szlaków na terenie przyszłego WPN zaprojektował i osobiście wyznakował Jerzy Szulczewski, geograf, przyrodnik, badacz Parku. W zasadniczym układzie istnieją one do dnia dzisiejszego.
Na szerszą skalę zaczęto znakować szlaki piesze w Wielkopolsce na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. Powstały wówczas m.in. szlaki na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim, w Puszczy Zielonce, w okolicach Chodzieży, w okolicach Gniezna. W latach późniejszych znakowanie szlaków stało się zjawiskiem prawie masowym. Poszczególne Oddziały PTTK i władze powiatowe, a nieraz i gminne wytyczały szlaki piesze traktując je jako swego rodzaju element promocji turystycznej rejonu. Nie wszystkie z tych szlaków były ciekawe, nie zawsze wiodły interesującymi terenami, niejednokrotnie nawet dłuższe odcinki prowadzono szosami.
Tak powstała zgoła imponująca sieć ok. 5700 km znakowanych szlaków pieszych w Wielkopolsce. Jednak z uwagi na brak konserwacji, drogowskazów i tablic oraz ze względów podanych wyżej, ich przydatność dla celów turystycznych w wielu przypadkach jest ograniczona.
Poniżej przedstawiamy propozycje wybranych szlaków turystycznych na terenie Wielkopolski.
Zobacz zestawienie znakowania szlaków pieszych w Wielkopolsce.
Szlaki turystyczne (piesze, rowerowe, konne, w pólnocnej Wielkopolsce znajdziesz tutaj:
http://www.szlak-notecki.pl/szlaki.html
Na terenie powiatu poznańskiego wytyczono kilka tras przystosowanych do wędrówek pieszych, nordic walking oraz do biegów:
przewodnik z tymi trasami znajduje się tutaj