Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Ostrzeszowie

Herb Ratusz w Ostrzeszowie

OSTRZESZÓW

Miasto powiatowe położone ok. 160 km na południowy wschód od Poznania, przy drodze do Katowic.

Najstarsza wzmianka historyczna z 1283 r. nazywa Ostrzeszów miastem. Od XV w. było ono stolicą powiatu w województwie sieradzkim. Miastem powiatowym był Ostrzeszów także w latach 1816-1932 oraz 1955-75.

Drewniany ratusz wzniesiono na Rynku w końcu XVIII w. W 1840 r. na jego miejscu powstał istniejący do dziś ratusz murowany. Podczas remontu w latach 1979-81 adaptowano jego wnętrza na muzeum. Po raz ostatni restaurowany w 2000 r.

Jest budynkiem dwukondygnacyjnym z użytkowym poddaszem, wzniesionym na planie prostokąta. Nad naczółkowym dachem krytym dachówkami góruje czworoboczna wieżyczka zegarowa nakryta daszkiem namiotowym wspartym na czterech słupach. W 1842 r.  na wieży zainstalowano zegar wykonany przez firmę  Hadank i Syn z Hoyerswerdy. Elewacje o skromnym wystroju klasycystycznym; na fasadzie dwie szerokie lizeny. Na ściance zakrywającej prowadzące do wejścia lustrzane schody znajduje się sgraffitto przedstawiające panoramę Ostrzeszowa. Na fasadzie umieszczono cztery tablice. Upamiętniają one: żołnierzy Armii Krajowej poległych i zamęczonych przez okupanta, ofiary rozstrzelane przez Niemców 20 stycznia 1945 r. w Ostrzeszowie, generała Józefa Hallera, który gościł w mieście 7 czerwca 1925 r. oraz urodzonego w Ostrzeszowie Ignacego Mosia, kolekcjonera, współtwórcę Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.

W budynku mieszczą się Muzeum Regionalne im. Władysława Galusa i Urząd Stanu Cywilnego.

Adres:
Rynek 19
63-500 Ostrzeszów
tel. 062 730 20 42

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie