Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Ratusz w Wieleniu

WIELEŃ

Miasto w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, położone nad Notecią, ok. 30 km na zachód od Czarnkowa.

Najstarsza wiadomość o Wieleniu pochodzi z 1108 r. Istniejący tu na pograniczu wielkopolsko-pomorskim gród był wówczas oblegany i zdobyty przez księcia Bolesława Krzywoustego. Lokacja miasta nastąpiła przed 1448 r. W 1673 r. dla osiedlających się w Wieleniu sukienników założono tzw. nowe miasto. W latach 1887-1920 Wieleń był stolicą powiatu.

Dawny budynek ratusza znajduje się na  historycznym placu rynkowym, położonym nad Notecią (dziś ul. Powstańców Wielkopolskich 3). Powstał w 1907 r.; funkcję siedziby władz miejskich pełnił do lat dwudziestych XX w. Jest budynkiem dwukondygnacyjnym, wzniesionym na planie prostokąta. Przykrywa go dach dwuspadowy kryty dachówkami. Elewacje nieotynkowane, z czerwonej cegły. Ryzalit z tarczą zegarową, zwieńczony jest - podobnie jak fasada - gzymsem kroksztynkowym i dwoma sterczynami w narożach.

Dziś w budynku znajdują się mieszkania.

 

Lokalizacja

Komentarze (1)

Bolesław Jurkowsk

2014-02-10 06:52:55

W latach powojennych, po roku 1950 jak pamiętam, była tam biblioteka i jakieś biura. Potem bibliotekę przeniesiono do budynku sądu (obecnie miejsce urzędowania burmistrza)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie