Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Rezerwat leśny Buczyna Helenopol

KROTOSZYN

Miasto powiatowe położone około 80 km na południowy wschód od Poznania, na skrzyżowaniu dróg Jarocin – Wrocław i Ostrów Wielkopolski – Rawicz.

„Buczyna Helenopol”, rezerwat leśny, utworzony w 1995 r. na powierzchni 41,99 ha, położony w gminie Zduny, 6 km na południe od Krotoszyna.

Utworzono go dla ochrony zbiorowiska lasu bukowego na granicy występowania buków. Walory florystyczne rezerwatu podkreślają gatunki chronione, rzadkie i zagrożone, np. sromotnik bezwstydny, konwalia majowa, marzanka wonna, kruszyna pospolita, perłówka zwisła, czyściec leśny i traganek szerokolistny. W drzewostanie rezerwatu występują buki, sosny i świerki, natomiast domieszkę tworzą: dęby szypułkowe, brzozy brodawkowate, jawory, olsze czarne, lipy drobnolistne. Dominującym zbiorowiskiem jest kwaśna buczyna, w środkowej części rezerwatu występuje grąd środkowoeuropejski. Drzewostan bukowy w rezerwacie powstał z nasadzeń w celu uzyskania materiału do produkcji beczek do przechowywania produktów spożywczych. Zwierzęta tu obserwowane to jelenie, sarny, dziki, zające, padalce, jaszczurki zwinki, 38 gatunków ptaków (np. sikora modra, grubodziób, wilga, dzięcioł czarny, puszczyk, myszołów).

Na terenie rezerwatu znajdował się niegdyś domek myśliwski rodziny Czartoryskich „Mój Raj”; niestety nie zachował się do naszych czasów, a jego namiastką jest altana postawiona koło osady Helenopol przez koło łowieckie.

Rezerwat znajduje się po północnej stronie szosy Zduny-Daniszyn.

Lokalizacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie