Murowana Goślina

Murowana Goślina

Herb Murowana Goślina

MUROWANA GOŚLINA

Miasto położone w powiecie poznańskim, około 25 km na północ od Poznania. Ciekawa jest etymologia nazwy, która nawiązuje do rzeczki Trojanki onegdaj zwanej Goślinką oraz dumnego średniowiecznego członu — murowana.

Historia

Dogodne położenie na szlaku komunikacyjnym z Gniezna na Pomorze Zachodnie stymulowało rozwój osady. Murowana Goślina była miastem prywatnym. Prawa miejskie otrzymała prawdopodobnie w XIV w. W XVII w. miasto rozwijało się dzięki prawom nadanym rzemieślnikom przez ówczesnych właścicieli — Gurowskich.
Po II rozbiorze Polski w 1793 r. przeszła pod pruskie panowanie. Na krótko znalazła się w granicach Księstwa Warszawskiego (1807–1815), by po postanowieniach Kongresu Wiedeńskiego (1815) ponownie znaleźć się w obrębie wpływów zachodniego zaborcy. W pierwszych latach XX w. w mieście założono instalację gazową.
Mieszkańcy licznie uczestniczyli w Powstaniu Wielkopolskim (1918–1919) walcząc na wszystkich frontach zmagań o granicę zachodnią.
W XX-leciu międzywojennym Murowana Goślina stanowiła jedynie zaplecze usługowe dla okolicznego rolnictwa. Koniec okupacji hitlerowskiej (1939–1945) przyniosło zajęcie miasta przez oddziały Armii Czerwonej w styczniu 1945r.
W latach 80. zostało wybudowane ciekawe osiedle mieszkaniowe „Zielone Wzgórza” z budynkami użyteczności publicznej.
Murowana Goślina dysponuje wspaniałymi walorami przyrodniczymi i rekreacyjnymi. Od wschodu graniczy z Puszczą Zielonką, a niedaleko, bo zaledwie 7 km na północny zachód położony jest rezerwat florystyczny „Śnieżycowy Jar”.

Warto zobaczyć:

Na centralnym placu miasta wznosi się późnogotycki kościół pw. św. Jakuba.
Ratusz mieści się w przyrynkowym XIX-wiecznym domu, w którym znajduje się także Izba Regionalna Ziemi Goślińskiej.
Przy ul. Dworcowej poewangelicki kościół pw. św. Ducha. Ta klasycystyczna świątynia została wybudowana na planie krzyża z drewnianą pseudokopułą.

Murowaną Goślinę można również zwiedzać z wykorzystaniem bezobsługowej gry terenowej z serii Wielkopolskie Questy Murowana Goślina z historią w tle.

Więcej:
Dzieje Murowanej Gośliny, pod red. Mieczysława Brusta, Poznań 2006.

www.murowana-goslina.pl

Galeria artykułu

Komentarze (1)

Drzewo genealogiczne

2020-12-08 21:45:32

Prowadzę drzewo genealogiczne nazwisko Springer z Murowanej Gośliny, szukam wszelkich informacji

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie