OSIECZNA
Miasto położone w powiecie leszczyńskim nad jeziorem Łoniewskim, około 12 km na północny wschód od Leszna. Jedna z hipotez dotyczących etymologii nazwy wyprowadza ją od słowa odsiecz, jaką w średniowieczu przysłano mieszkańcom podczas jednego z zagrożeń obcego najazdu.
Historia
Prawa miejskie Osieczna otrzymała najprawdopodobniej w 2 poł. XIV w. Niestety dokładne określenie daty jest aktualnie niemożliwe. Będąc miastem prywatnym rozwijało się w oparciu o handel, sukiennictwo i rolnictwo.
W XVII stuleciu osiedlili się tutaj protestanccy uchodźcy z Niemiec i Śląska, którzy założyli tzw. Nowe Miasto.
Po II rozbiorze Polski w 1793 r. miasto zostało wchłonięte przez państwo pruskie. W latach 1807-1815 funkcjonowało w granicach Księstwa Warszawskiego. Po przegranej przez Napoleona i ustanowieniu porządku europejskiego na Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. Osieczna ponownie stała się częścią Prus.
Dopiero wybuch Powstania Wielkopolskiego (1918-1919) i zwycięska bitwa “pod wiatrakami” 11 stycznia 1919 r. przesądziła o odzyskaniu wolności. W bitwie 400 osobowy oddział Grenzschutzu został rozbity przez 350 osobowy oddział powstańczy. 19 stycznia 1919 r. przy wystrzałach armat i karabinów maszynowych oficjalnie ogłoszono Osieczną jako integralną część odradzającej się ojczyzny. Należy przypuszczać, że zwycięstwo osieckie przyczyniło się do wytyczenia granicy włączającej Leszno i Osieczną do państwa polskiego na mocy postanowień traktatu wersalskiego z czerwca 1919 r.
W latach 1939-1945 miasto znajdowała się pod okupacją hitlerowską.
Obecnie Osieczna to ośrodek turystyczno-wypoczynkowy czemu sprzyja usytuowanie wśród wzgórz morenowych.
Warto zobaczyć:
Przy ul. Frankiewicza 2 stoi kościół pw. św. Trójcy. Parafia ma bardzo ciekawą historię wyznaniową. W XVI w. na fali reformacji świątynia została przekazana protestantom, by na mocy innych postanowień zezwolić na naprzemienne jej użytkowanie obu wyznaniom. Dopiero w 1628 r. wybudowaniu domu modlitwy do protestantów, przywrócono kościół wiernym katolickim.
Dalej na wschód odnajdujemy poreformacki zespół klasztorny (obecnie franciszkanów). Ta XVIII-wieczna świątynia związana jest także z Powstaniem Wielkopolskim (1918-1919), gdy w klasztorze odbywały się narady dowództwa powstańczego. Do sanktuarium ojców franciszkanów przyciąga słynący łaskami obraz Matki Boskiej Bolesnej z Dzieciątkiem (tzw. Osieckiej).
Nad brzegiem jeziora Łoniewskim w 2-hektarowym parku usytuowany jest zamek.
Na wzniesieniu przy drodze Leszno-Śrem odnajdujemy trzy wspaniałe wiatraki, które są jedną z wizytówek miasta i świadectwem jego przeszłości. W jednym z nich urządzono Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. Na przeciwko wiatraków, po drugiej stronie ulicy znajdują się pozostałości po znajdującym się tutaj cmentarzu ewangelickim.
Naprzeciwko wiatraków znajduje się tablica kierująca do wieży widokowej Jagoda, skąd roztacza się piękna panorama miasta.
Miasto można zwiedzać również z wykorzystaniem edukacyjnej, bezobsługowej gry terenowej opowiadającej o wydarzeniach związanych z Powstaniem Wielkopolskim.
Więcej:
Jędraś Stanisław, Osieczna i jej dzieje, Osieczna-Leszno 1991.
www.osieczna.pl