Miasto powiatowe położone ok. 50 km na wschód od Poznania, przy drodze do Warszawy.
Prawa miejskie uzyskało przed 1357 r. W 1901 r. Września była miejscem głośnego strajku szkolnego, podczas którego dzieci protestowały przeciwko nauce religii w języku niemieckim. W latach 1818-1975 miasto było stolicą powiatu.
Inicjatywę budowy ratusza podjął na początku XX w. burmistrz Patschke. W 1907 r. zakupiono na licytacji za 22 000 marek parcelę należącą do pocztmistrza Kunaua. Do realizacji wybrano projekt architekta Asmusa ze Świdnicy. Na inwestycję, która kosztować miała 87 000 marek, zaciągnięto pożyczkę w Pruskim Banku Listów Zastawnych w Berlinie. Prace budowlane wykonał miejscowy budowniczy Paul Erdmann. Kamień węgielny wmurowano 5 maja 1909 r., budowę ukończono 1 kwietnia 1910 r.
Ratusz znajduje się przy północno-wschodnim narożniku Rynku, u wylotu ul. Jana Pawła II. Jest budynkiem podpiwniczonym, trójkondygnacyjnym, wzniesionym na planie litery L. Wysokie wielopołaciowe dachy kryte są dachówkami. Na kalenicy skrzydła przylegającego do placu rynkowego znajduje się ośmioboczna wieżyczka z balkonem, zwieńczona strzelistym hełmem. Neogotyckie elewacje wykonane są z czerwonej cegły. Na narożniku przy wejściu głównym umieszczono kamienny kartusz z herbem miasta.
W sali obrad rady miejskiej, nakrytej belkowanym stropem, znajdują się witraże z herbami ich fundatorów, okolicznych rodzin ziemiańskich. Zachowała się też klatka schodowa z kutą balustradą i witrażami w oknach.
W budynku mieści się Urząd Miasta i Gminy.
Adres:
ul. Ratuszowa 1
62-300 Września