Nadwarciańskie perełki

Nadwarciańskie perełki

Herb Nadwarciańskie perełki

Trasa wycieczki poprowadzi na teren Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy przyrody, jak i zabytków architektury.

Trasa: Pyzdry - Ciążeń - Ląd - Wrąbczynek - Pyzdry

Długość trasy: ok. 30 km

Wycieczkę zaczynamy w Pyzdrach, niewielkim miasteczku położonym na wysokim brzegu Warty. Niewiele dzisiaj pozostało z bogatej przeszłości miasta, które w średniowieczu należało do czterech głównych ośrodków w Wielkopolsce. Zachował się gotycki kościół farny oraz pofranciszkański zespół klasztorny z kościołem pw. Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela, funkcjonującym obecnie jako świątynia parafialna. W zabudowaniach klasztornych mieści się Muzeum Regionalne. Na ścianie hali sportowej przy miejscowej szkole znajduje się piękny trójwymiarowy mural opowiadający historię miasta. Kolejne, mniejsze już murale zobaczymy wzdłuż ścieżki spacerowej prowadzącej do Muzeum Regionalnego. Przy ładnej pogodzie warto przejechać na drugi brzeg Warty, skąd rozpościera się piękna panorama miasta.
Pyzdry możemy również zwiedzać wykorzystując edukacyjną grę terenową z serii questy Pyzdry Kazimierza warte. 

Z Pyzdr udajemy się do Ciążenia, gdzie znajduje się pałac arcybiskupów poznańskich. Z parku ładny widok na dolinę Warty. Jadąc w stronę Lądu mijamy zjazd do przeprawy promowej przez rzekę i kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

Dalej udajemy się  do Lądu, gdzie spędzimy trochę czasu. Zwiedzanie warto zacząć od pocysterskiego zespołu  klasztornego. Najlepiej poprosić na furcie o pomoc kleryka z salezjańskiego seminarium duchownego. Nie sposób będąc w Lądzie nie zobaczyć pięknych gotyckich wnętrz klasztornych. Tuż za klasztorem w dawnym dworku znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie można uzyskać informacje dotyczące zwiedzania Parku, a także zaopatrzyć się w mapy i inne wydawnictwa. Za dworkiem zrekonstruowane grodzisko średniowieczne, na terenie którego na przełomie czerwca i lipca odbywa się Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej.

Na koniec wycieczki proponujemy jeszcze przejazd na drugi brzeg Warty do w kierunku Zagórowa. Jeśli mamy ze sobą sprzęt do obserwowania ptaków, możemy po ok. 2 km za mostem zjechać z drogi głównej w lewo w drogę betonową prowadzącą przez wał przeciwpowodziowy. Dotrzemy nią do rozległych łąk, na których przy zachowaniu ciszy i spokoju na pewno uda się wypatrzyć ptaki w ich naturalnych siedliskach. Natomiast we wsi Wrąbczynek znajdziemy wydmę śródlądową. Znajduje się ona po prawej stronie drogi,za zabudowaniami (najlepiej zapytać o szczegółowe wskazówki w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie). W Ośrodku otrzymamy również ulotkę z tekstem gry edukacyjnej z serii Wielkopolskie Questy Z czajką po nadwarciańskim Lądzie.

I to był ostatni punkt programu naszej wycieczki. Jadąc dalej drogą przez Wrąbczynek docieramy do Pyzdr, skąd wyruszyliśmy.

Przebieg trasy

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie