Za rzeką…nadnoteckie krajobrazy

Za rzeką…nadnoteckie krajobrazy

Herb Za rzeką…nadnoteckie krajobrazy

W czasie wycieczki poznamy zabytkowe urządzenia hydrotechniczne na Noteci, zabytki kultury ludowej w skansenie w Osieku oraz unikalne nadnoteckie krajobrazy. A wszystko to nad rzeką Noteć, albo jak mówią mieszkańcy okolicznych miejscowości "za rzeką".

Trasa: Szamocin - Atanazyn -Krostkowo - Osiek nad Notecią -Smogulec -  Gołańcz  - Margońska Wieś

Odległość: 73 km

Trasę wycieczki rozpoczynamy w Szamocinie, gdzie poza standardowym zwiedzaniem warto zwrócić uwagę na amatorski teatr Stacja Szamocin. Mieści się on w pomieszczeniach dawnej stacji kolejowej przy nieczynnej już linii. Dalej w pobliskim Atanazynie (przy skrzyżowaniu dróg za wsią) zobaczymy legendarny głaz narzutowy z czerwonego granitu  Zaczarowaną karocę.

Będąc w tej okolicy nie można pominąć zabytkowych urządzeń hydrotechnicznych na Noteci, które powstały na przełomie XIX i XX stulecia. Ładnie prezentuje się śluza wodna Krostkowo, gdzie dojazd jest możliwy jedynie drogą gruntową od strony Lipiej Góry (!) (drogowskaz z drogi głównej).

Kolejny punkt wycieczki to Osiek nad Notecią, gdzie znajduje się Muzeum Kultury Ludowej (Oddział Muzeum Okręgowego w Pile). Jadąc do Osieka, zwróćmy koniecznie uwagę na piękne nadnoteckie krajobrazy. Wędrując po skansenie nie omijajmy pawilonu z ciekawie zaaranżowaną ekspozycją archeologiczną. W końcu to od znalezisk tu prezentowanych wzięło początek całe muzeum.

Kolejnym punktem na trasie będzie Smogulec. Tutaj do gotyckiego kościoła pw. św. Katarzyny została dobudowana neorenesansowa kaplica wzorowana na krakowskiej Złotej Kaplicy. Pięknie prezentują się mozaiki na sklepieniach krypty grobowej Hutten-Czapskich.

Dalej zatrzymamy się w Gołańczy, gdzie zobaczymy owiane legendą ruiny zamku.

Ostatni punkt programu zaprowadzi nas do Margońskiej Wsi, gdzie znajduje się dawny pałac Skórzewskich .

Przebieg trasy

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie