Łukaszewicz Józef (1799-1873)

Łukaszewicz Józef (1799-1873)

Herb Łukaszewicz Józef (1799-1873)

Historyk, publicysta, bibliotekarz i wydawca. Urodził się w 1799 r. w Krąplewie k. Stęszewa (powiat poznański). Po ukończeniu gimnazjum w Kaliszu studiował literaturę i prawo w Krakowie. Działalność publicystyczną rozpoczął w 1825 r. na łamach „Weterana Poznańskiego”.

Prowadził też kwerendy biblioteczne do księgozbiorów Edwarda Raczyńskiego i Tytusa Działyńskiego. W 1829 r. został bibliotekarzem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i współpracował z Edwardem Raczyńskim. Był też archiwistą miejskim, a w latach 1838-42 nauczycielem w gimnazjum Fryderyka Wilhelma w Poznaniu.

Współpracował z Antonim Woykowskim i Antonim Poplińskim przy redagowaniu pism „Tygodnik Literacki” i „Orędownik Naukowy”. Należał także do współzałożycieli „Przyjaciela Ludu”, którego w latach 1839-45 był głównym redaktorem. Z jego prac na wyróżnienie zasługują dwie publikacje: Opis historyczny kościołów parochialnych, kościółków, kaplic, szkółek parochialnych, szpitali i innych zakładów dobroczynnych w dawnej diecezyi poznańskiej i Obraz historyczno-statystyczny miasta Poznania w dawniejszych czasach.

W 1852 r. osiadł w Targoszycach pod Krotoszynem i tam zmarł w 1873 r. Spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

Więcej:
Motty Marceli, Józef Łukaszewicz: wspomnienie pośmiertne, Poznań: Biblioteka Raczyńskich 2002.

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie