Ciekawe obiekty i miejsca w Wielkopolsce

Arboretum Kórnickie

Arboretum Kórnickie

KÓRNIK

Miejscowość gminna położona ok. 20 km na południowy - wschód od Poznania. Arboretum Kórnickie jest najstarszym ogrodem dendrologicznym w Polsce

Pierwszy ogród, o którym zachowały się przekazy, założyła w XVIII wieku słynna kórnicka Biała Dama czyli Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Był to ogród w stylu francuskim, pełen romantycznych alejek, mostków, małej  architektury.  Były tu też ptaszarnie,  wodotryski, cieplarnie, a nawet hodowano jedwabniki. Ale do dziś, z tamtego założenia - poza starym stawem – nic nie zostało.

Nowy kształt temu, co otacza kórnicki zamek, nadał po 1830 roku, Tytus Działyński. ówczesny właściciel Kórnika. Dawny ogród został przez niego bardzo  mocno powiększony i przekształcony w park w stylu  angielskim, ale o  bardzo  dużej wartości dendrologicznej. A że tworzenie ogrodu, podobnie jak zbieranie narodowych pamiątek i tworzenie biblioteki, było pasją jego życia, z całego niemal świata sprowadzał sadzonki drzew i krzewów, które tu aklimatyzował.Dzieło ojca kontynuował jego syn Jan, który sadzonki dla kórnickiego i gołuchowskiego parku kupował w zagranicznych zakładach ogrodniczych.

To, co udało się dokonać obu Działyńskim, zostało w dużej mierze  zniszczone za czasów Władysława Zamoyskiego, ostatniego właściciela Kórnika. Nie stało się to jednak z  jego  winy.  Zmuszony  do  opuszczenia Wielkiego Księstwa Poznańskiego  z  powodu  "rugów  pruskich",  20  lat  spędził  w Galicji, skąd   zarządzał kórnickim majątkiem. Trudno jednak było z takiej odległości zadbać o park. Gdy w roku 1924 Zamoyski przekazał cały swój majątek narodowi, w parku niemal wszystko trzeba było zaczynać od początku.

Dawną świetność zaczął mu przywracać Antoni Wróblewski, który w ramach  Fundacji Zakłady Kórnickie, objął w 1927 roku kierownictwo ogrodów kórnickich.  W ciągu kilkunastu międzywojennych lat udało mu się liczbę gatunków drzew i krzewów podnieść z 216 do około 3000.
Dziś Kórnickie Arboretum,  należące  do  Instytutu  Dendrologii PAN, obejmuje teren około 40 hektarów, a rośnie w nim około 3500 gatunków i odmian. To już nie tylko jednostka naukowa, ale i  wielka  atrakcja turystyczna. Obok bowiem wielu rodzimych drzew i  krzewów, rosną tu egzotyczne  gatunki, sprowadzone m.in. z Chin i Japonii. Wszystkie okazy są opisane, co sprawia, że spacer po arboretum to jak spacer po botanicznym ogrodzie.

Symbolem kórnickiego  arboretum jest cypryśnik błotny z  pneumatoforami  czyli  korzeniami  powietrznymi rosnącymi  ponad  poziomem  gruntu. Ale turyści najchętniej przyjeżdżają tu w maju, gdy kwitną magnolie.

Arboretum można zwiedzić również przy pomocy gry terenowej z serii Wielkopolskie Questy - Arboretum w Kórniku. 

O innych atrakcjach Kórnika można przeczytać tutaj.

Więcej:
www.idpan.poznan.pl/arboretum

Lokalizacja

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie