
Powszechnie wiadomo, że w Antoninie jesienią 1827 roku i w 1829 roku, na zaproszenie książęcej rodziny, przebywał młody Fryderyk Chopin.
W maju i czerwcu 1829 roku bawiła w Antoninie caryca Aleksandra Teodorowna wraz z synem Aleksandrem II, do których dołączył wkrótce car Mikołaj I. Caryca odwiedziła Antonin także w 1830 roku. W tym samym roku, we wrześniu, był tu książę Adam Czartoryski, nazywany niekoronowanym królem Polski. Bywali też książęta sasko-weimarscy, meklemburscy, niderlandzcy, ale i baron Aleksander Humboldt, wybitny niemiecki uczony, twórca nauki o krajobrazie, klimatologii, oceanografii i geografii roślin, prekursor ochrony przyrody, twórca pojęcia pomnika przyrody (Naturdenkmal).
Najczęściej jednak do leśnego pałacu przybywali na polowania członkowie rodu Hohenzollern, spowinowaceni z Radziwiłłami.
Księżniczkę Elizę (1803-1834) odwiedzał, zakochany z wzajemnością, książę Wilhelm Friedrich Ludwig Hohenzollern (1797-1888), drugi syn króla pruskiego Wilhelma Fryderyka III i królowej Luizy z dynastii meklemburskiej. Ich romans komentowała cała Europa. Niestety, w skutek sprzeciwu cara rosyjskiego, małżeństwo nie doszło do skutku. W 1826 roku Wilhelm, pod groźbą utraty przyszłego tronu, zerwał z Elizą. Ostatni raz kochankowie spotkali się w czerwcu 1829 roku w Antoninie. W tym samym roku Wilhelm zaręczył się, a później poślubił niekochaną księżniczkę Augustę, z dynastii Sachsen-Weimar, córkę Wielkiego Księcia Sasko-Weimarskiego. W 1861 roku został koronowany w Królewcu na króla Prus jako Wilhelm I, a w 1871 roku koronował się w Wersalu na pierwszego cesarza zjednoczonych Niemiec. Jednak o swej młodzieńczej miłości nie zapomniał nigdy, nawet jako stary człowiek miał na swoim biurku jej portret. Piękna Eliza nigdy nie wyszła za mąż. Zaraziwszy się od swego brata Wilhelma gruźlicą zmarła cztery lata po rozstaniu z Wilhelmem, została pochowana w mauzoleum w Antoninie.
Dziś w pałacu w Antoninie odbywają się w lutym i październiku koncerty rocznicowe z okazji urodzin i śmierci kompozytora, karnawałowe w styczniu, Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne „Chopin dla najmłodszych” mają miejsce w lutym. W kwietniu urządzane są Turnieje Pianistów Stypendystów Zagranicznych, a w lipcu i sierpniu „Konfrontacje Chopinowskie”. Do najważniejszych należy międzynarodowy festiwal „Chopin w barwach jesieni” organizowany we wrześniu. W Sali Kominkowej działa kawiarnia i restauracja, a odnowione przez konserwatorów wnętrza, służą gościną. Przed pałacem znajduje się nieco awangardowa rzeźba autorstwa Mariana Owczarskiego, przedstawiająca Fryderyka Chopina. Latem można zażyć kąpieli w jeziorze Szperek.
W dowód uznania za znakomite opiekowanie się zabytkiem pałac w Antoninie otrzymał dyplom „Europa nostra” w 1994 roku.
Nieopodal pałacu znajduje się początek szlaku pieszego prowadzącego przez Rezerwat Wydymacz.
Więcej:
http://www.palacantonin.pl/
Adres:
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłów w Antoninie
ul. Pałacowa 1
63-421 Przygodzice
tel. 062 734 83 00