Szlakiem sanktuariów po Wielkopolsce południowej

Szlakiem sanktuariów po Wielkopolsce południowej

Załączniki audio

 • Bralin - Kościół pw. Narodzenia NMP
  Play audioguide Pause audioguide
 • Mikorzyn - Kościół pw. św. Idziego
  Play audioguide Pause audioguide
 • Mikstat - Kościół pw. św. Rocha
  Play audioguide Pause audioguide
 • Kotłów - Kościół pw. Narodzenia NMP
  Play audioguide Pause audioguide
 • Sadowie
  Play audioguide Pause audioguide
 • Skalmierzyce
  Play audioguide Pause audioguide
 • Kalisz
  Play audioguide Pause audioguide
Pobierz wszystkie ›
warunki prawne
Herb Szlakiem sanktuariów po Wielkopolsce południowej

W czasie tej wycieczki odwiedzimy sanktuaria, które przeżywają swój rozkwit i ściągają wiernych z całego kraju, ale również te mniejsze, o zasięgu lokalnym. Będziemy poruszali się po południowej Wielkopolsce, gdzie pokonamy trasę ok. xxx km.

Trasa: Bralin (0 km) - Mikorzyn (20 km) - Mikstat (30 km) - Kotłów (3 km) - Sadowie (16 km) - Skalmierzyce (19 km) - Kalisz (11 km)
Cała trasa: ok. 100 km

Zwiedzanie zaproponowanych obiektów ułatwią załączone pliki dźwiękowe, które można pobrać ze strony i wgrać na własne urządzenie odtwarzające pliki MP3 (również wiele modeli telefonów komórkowych). Jeżeli chcemy zatrzymać na chwilę nagranie, skorzystajmy z przycisku <pauza>. Dzięki temu będziemy mogli w dowolny sposób sami regulować tempo zwiedzania.
Wskazówki zawarte w tekście dotyczące  drogi, czy adresy poszczególnych obiektów, dla wygody użytkowników zostały umieszczone w poniższym opisie wycieczki z możliwością wykonania wydruku.
Pomimo dość szczegółowych wskazówek dotyczących przebiegu trasy, przed wyruszeniem w drogę warto zaopatrzyć się w mapę.

Wycieczkę rozpoczynamy w Bralinie (powiat kępiński). Interesujący nas kościół  znajduje się ok. 1,5 km na południe od wsi, z dala od wszelkich zabudowań, w szczerym polu, stąd też jego wezwanie „Narodzenia NMP Na Pólku”. Jest to kościół filialny parafii pw. św. Anny w Bralinie i dlatego zwiedzanie drewnianego kościółka należy uzgodnić z ks. proboszczem z Bralina.

Kościół parafialny pw. św. Anny
ul. Wrocławska 58
63-640 Bralin
tel. 62 781 20 10

Wysłuchajmy nagrania Wstęp i Bralin

Kolejnym punktem na trasie będzie odległy o 20 km Mikorzyn, gdzie znajduje się sanktuarium św. Idziego. Wracamy do centrum Bralina, do drogi krajowej nr 8, gdzie skręcamy w prawo w kierunku na Warszawę. W Kępnie skręcamy w lewo w drogę krajową nr 11 w kierunku na Poznań. Za miastem (ok. 5 km) skręcamy w prawo w kierunku na Mikorzyn i Doruchów.

W Mikorzynie znajduje się sanktuarium św. Idziego, patrona do którego udają się małżeństwa nie mogące doczekać się dzieci.

Sanktuarium św. Idziego
Mikorzyn 43
63–600 Kępno
tel. 062 781 84 21

Wysłuchajmy nagrania Mikorzyn

Kolejnym punktem na trasie będzie sanktuarium św. Rocha w Mikstacie. Opuszczamy Mikorzyn drogą w kierunku na Doruchów i Grabów nad Prosną. W Grabowie wjeżdżamy na drogę nr 447, którą dotrzemy do Mikstatu. Najlepiej zaparkować tutaj w centrum miasta i zapytać mieszkańców jak dotrzeć na cmentarz, gdzie znajduje się kościół pw. św. Rocha. Jeśli będziemy chcieli wejść do jego wnętrza, trzeba to uzgodnić z ks. proboszczem z kościoła farnego.

Kościół farny pw. Świętej Trójcy
ul. Grabowska 1
63–510 Mikstat
tel. 62 731 00 06

Wysłuchajmy nagrania Mikstat

Będąc w Mikstacie warto zwrócić uwagę na unikalny, drewniany krzyż stojący przy kościele farnym, wykonany przez wybitnego rzeźbiarza ludowego Pawła Brylińskiego.

Opuszczamy miasteczko ul. Kaliską i udajemy się do oddalonego zaledwie o 3 km Kotłowa, gdzie nad okolicą góruje pięknie położony romański kościół z sanktuarium Matki Boskiej Kotłowskiej.

Kościół pw. Narodzenia NMP
Kotłów 1
63-510 Mikstat
tel.  62 731 00 13

Wysłuchajmy nagrania Kotłów

Dalej udajemy się drogami lokalnymi do Sadowia. We wsi Wtórek skręcamy w lewo zgodnie z drogowskazami Sadowie - Golgota. Znajduje się tam Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Boskiej Pocieszenia. 

Klasztor Pasjonistów
Parafia p.w. Chrystusa Króla
Sadowie - Golgota 52
63 - 400 Ostrów Wielkopolski
tel. 62 734 76 20

Wysłuchajmy nagrania Sadowie

Kolejnym punktem na trasie będzie sanktuarium Matki Boskiej Skalmierzyckiej - Królowej Aniołów w Skalmierzycach.  Sanktuarium znajduje się w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Aby tam dotrzeć musimy zjechać z drogi głównej do centrum miasta.

Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej
ul. Ostrowska 1
63–460 Nowe Skalmierzyce
tel. 062 762 12 48

Wysłuchajmy nagrania Skalmierzyce

Przed nami ostatni punkt na trasie - sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odległe o 11 km. Znajduje się ono w ścisłym centrum miasta i doprowadzą nas do niego drogowskazy. Sanktuarium znajduje się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Parafia Wniebowzięcia NMP
Pl. św. Józefa 7
62-800 Kalisz
tel. 62 757 58 22

Wysłuchajmy teraz nagrania Kalisz

 

Przebieg trasy

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

 • Radio Poznań
 • Głos Wielkopolski
 • Nasze Miasto
 • Koleje Wielkopolskie