Miasto powiatowe położone ok. 80 km na południe od Poznania, przy drodze do Wrocławia.
Najpiękniejszą pamiątką „złotego okresu” Leszna z czasów Leszczyńskich i Jana Amosa Komeńskiego jest Ratusz. Zbudowany został w 1639 r. i juz wówczas budził zachwyt i dumę. Jego wytworna architektura dobrze oddawała charakter miasta, siedziby magnackiego rodu. Masywny korpus wieńczy wyniosła wieża, nakryta dwukondygnacyjnym hełmem zwieńczonym orłem - godłem Polski z herbem miasta oraz datami: 1547 (założenie Leszna), 1920 (powrót miasta do granic Rzeczpospolitej), 1931 (umieszczenie orła na wieży ratusza). W 2002 r. na wieży zamontowano kuranty, dar partnerskiego miasta Duerne w Holandii.
Dzisiejszy, barokowo klasycystyczny kształt Ratusz uzyskał podczas przebudów w następstwie pożarów w latach: 1656 (Marcin Woide), po 1707 (Jerzy Catenazi i Pompeo Ferrari), po 1767 (Dominik Merlini). Po ostatnim wielkim pożarze Leszna w 1790 r. ratusz odbudowano bez wprowadzania zmian w jego architekturze. W latach 90. XX w. przeprowadzono kompleksową renowację połączoną z przebudową wnętrz według projektu poznańskich architektów Jerzego Gurawskiego i Roberta Gzyla.
Najstarszym detalem wystroju elewacji jest płaskorzeźba ponad głównym wejściem. Przedstawia Justizię - personifikację Prawa i Sprawiedliwości, z wagą i mieczem w dłoniach. U jej stóp herb Wieniawa Leszczyńskich oraz herb miasta Leszna, rozdzielone późnorenesansowym maszkaronem. Powyżej widzimy herby Aleksandra Józefa Sułkowskiego i jego pierwszej żony Anny Stein zu Jettingen, zmarłej w 1741 r. w Dreźnie i pochowanej w cysterskim opactwie Marienstern w pobliżu Bautzen. Pod herbami napis: Aleksander Józef Sułkowski SRI, etc., w Lesznie 1738 r. (SRI – Sancti Romani Imperii – hrabia Świetego Państwa Rzymskiego).
Na wysokim parterze znajduje się reprezentacyjny gabinet Prezydenta Miasta oraz sala przeznaczona do uroczystych zebrań i koncertów. Na pierwszym piętrze m.in. sala ślubów. Na drugim pietrze znajduje się sala wystawowa Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych. Eksponowane są tam również historyczne tablice z XVII – XX w., zdjęte z fasady ratusza podczas ostatniej renowacji w l. 90. XX w. W stylowym przyziemiu ratusza znajduje się kawiarnia.