Filolog, przemysłowiec, działacz społeczny i polityczny. Urodził się w 1813 r. w Ławkach k. Trzemeszna. Kształcił się w gimnazjach w Trzemesznie i św. Marii Magdaleny w Poznaniu, a na uniwersytecie w Berlinie studiował filologię klasyczną, uzyskując w 1840 r. tytuł doktora filozofii. Był nauczycielem w Gimnazjum św. Marii Magdaleny, jednocześnie pracując naukowo. Usunięty ze szkoły założył w 1846 r. sklep narzędzi rolniczych w „Bazarze ”, a potem warsztat naprawczy, który z czasem przekształcił się w dużą fabrykę maszyn i narzędzi rolniczych (ul. Kozia, później ul. Strzelecka).
Będąc prekursorem polskiego przemysłu nie zaniedbywał swych zainteresowań filologicznych i społecznych. Brał udział w pracach Towarzystwa Pomocy Naukowej, Towarzystwa Przemysłowego i przez krótki okres piastował funkcję wiceprezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W 1848 r. został wydawcą „Gazety Polskiej”, a od 1859 r. „Dziennika Poznańskiego” – pism liberalnych i narodowych. Był także posłem do sejmu pruskiego.
Zmarł w Poznaniu w 1868 r., pochowany został na nieistniejącym dziś cmentarzu parafii św. Marcina przy ul. Towarowej. Jego symboliczna mogiła od 1985 r. znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.
Więcej:
Grot Zdzisław, Hipolit Cegielski, Poznań 2000.
https://nowahistoria.interia.pl/