Szlakiem legend po Wielkopolsce północnej

Szlakiem legend po Wielkopolsce północnej

Załączniki audio

 • Skoki i legenda o herbie miasta Skoki
  Play audioguide Pause audioguide
 • Wągrowiec
  Play audioguide Pause audioguide
 • Atanazyn i legenda o zaczarowanej karocy
  Play audioguide Pause audioguide
 • Margońska Wieś
  Play audioguide Pause audioguide
 • Gołańcz i legenda o starościance Hance
  Play audioguide Pause audioguide
 • Łekno i legenda o filarach w łekneńskim kościele
  Play audioguide Pause audioguide
 • Tarnowo Pałuckie
  Play audioguide Pause audioguide
 • Łaziska
  Play audioguide Pause audioguide
 • Budziejewko i legenda o kamieniu św. Wojciecha
  Play audioguide Pause audioguide
Pobierz wszystkie ›
warunki prawne
Herb Szlakiem legend po Wielkopolsce północnej

Proponowana wycieczka zaprowadzi nas na północne krańce Wielkopolski. Aby zobaczyć wszystkie proponowane przez nas atrakcje należy zarezerwować sobie cały dzień. Zwiedzanie poszczególnych punktów na trasie ułatwią pliki MP3 z nagraniem poszczególnych legend i opisów.

Zwiedzanie zaproponowanych obiektów ułatwią załączone pliki dźwiękowe, które można pobrać ze strony i wgrać na własne urządzenie odtwarzające pliki MP3 (również wiele modeli telefonów komórkowych). Jeżeli chcemy zatrzymać na chwilę nagranie, skorzystajmy z przycisku <pauza>. Dzięki temu będziemy mogli w dowolny sposób sami regulować tempo zwiedzania.
Wskazówki zawarte w tekście dotyczące  drogi, czy adresy poszczególnych obiektów, dla wygody użytkowników zostały umieszczone w poniższym opisie wycieczki z możliwością wykonania wydruku.
Pomimo dość dokładnych wskazówek dotyczących przebiegu trasy, należy zabrać ze sobą dokładną mapę.

Trasa: Skoki (0 km) - Wągrowiec (18 km) - Atanazyn (31 km) - Gołańcz (24 km) - Łekno (13 km) - Tarnowo Pałuckie (3 km) - Łaziska 10 km) - Budziejewko (9 km) - Skoki (14 km)
Odległość: ok. 120 km

Wycieczkę rozpoczynamy w Skokach - mieście leżącym na Szlaku drewnianych kościołów wokół Puszczy Zielonka. Z powstaniem herbu miasta związana jest pierwsza legenda, której wysłuchamy z pliku Skoki i legenda o herbie miasta Skoki. 

Tutaj możemy obejrzeć też szachulcowy kościół pw. św. Mikołaja. 

Wyjeżdżamy z miasta drogą nr 196 w kierunku na Wągrowiec.

Wągrowiec - jedno z głównych miast Pałuk, należące przez wieki do zakonu cystersów. Oprócz ciekawych zabytków architektury znajduje się tutaj ciekawostka przyrodnicza - skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby.

O mieście możemy wysłuchać kilku informacji z pliku Wągrowiec

Opuszczamy miasto drogą nr 190 w kierunku na Krajenkę. Ok. 1,5 km za Szamocinem, we wsi Atanazyn, należy skręcić w lewo przy przydrożnym krzyżu (uwaga! jadąc z Szamocina, krzyż stoi po lewej stronie drogi i jest słabo widoczny!). Dojazd do głazu jest nieoznakowany. Znajduje się on za wsią, przy skrzyżowaniu dróg, pod lasem, otoczony metalowym płotkiem

Kolejnym punktem na trasie będzie Atanazyn, niewielka wioska położona za Szamocinem, gdzie znajduje się głaz o fantazyjnym kształcie, którego obecność tłumaczy kolejna legenda.

Wysłuchajmy tu pliku Atanazyn i legenda o zaczarowanej karocy

Kolejnym punktem na trasie będzie Gołańcz. Wracamy tą samą drogą do Szamocina i dalej jedziemy drogą nr 190 do Margonina, gdzie skręcamy w lewo w drogę nr 193 (kierunek na Gołańcz). Po drodze możemy się zatrzymać w Margońskiej Wsi z ładnym pałacem.

Dalej dojeżdżamy do Gołańczy, gdzie przy ruinach zamku nad jez. Smolary wysłuchamy tragicznej historii z pliku Gołańcz i legenda o starościance Hance

Opuszczamy Gołańcz ul. Lipową i lokalną drogą udajemy się do Łekna

Jest to wieś, która w przeszłości posiadała prawa miejskie. Odwiedzimy tam gotycki kościółek, z którym związana jest kolejna legenda.

Wysłuchajmy jej z pliku dźwiękowego Łekno i legenda o filarach w łekneńskim kościele.

Jadąc dalej zatrzymajmy się na chwilę w Tarnowie Pałuckim, gdzie znajduje się jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce z unikalną, bogatą polichromią.

Wysłuchajmy pliku dźwiękowego Tarnowo Pałuckie

Przedostatnim punktem na szlaku będą Łaziska na przedmieściach Wągrowca, miejscowość, w której stoi niecodzienny grobowiec w kształcie piramidy, z którym wiąże się niecodzienna historia. Aby tu dojechać mijamy przedmieścia Wągrowca kolejno drogami nr 251, 241, ul. 11 Listopada i 190 w kierunku na Gniezno. Grobowiec, którego szukamy znajduje się w lesie sosnowym, na wzgórzu, po lewej stronie drogi ok. 2 km przed Łaziskami.

Wysłuchajmy z pliku Łaziska historii tego miejsca.

Ostatnim miejscem na trasie jest Budziejewko. Dojedziemy tam drogą nr 190, przed Mieściskiem skręcamy w prawo i dalej ostatni fragment jedziemy drogą gruntową. Drugi co do wielkości głaz w Wielkopolsce znajduje się przy kościele św. Wojciecha w ładnie zagospodarowanym otoczeniu. Wysłuchamy tu ostatniej już wielkopolskiej legendy z pliku Budziejewko i legenda o głazie św. Wojciecha.
Wycieczkę kończymy wracając drogami lokalnymi do szosy nr 196, skręcamy w lewo i docieramy do naszego miejsca startu - do Skoków.

Jako podkład muzyczny w nagraniu wykorzystano utwory w wykonaniu zespołu Semibrevis.

Przebieg trasy

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

 • Radio Poznań
 • Głos Wielkopolski
 • Nasze Miasto
 • Koleje Wielkopolskie