Parki dworskie

Parki dworskie

Najważniejsze parki w Wielkopolsce

Park w Gołuchowie to największy spośród parków otaczających zamki i pałace w Wielkopolsce i jedno z najcenniejszych założeń krajobrazowych w Polsce. Całe założenie, mające łączyć park krajobrazowy z arboretum, liczy ponad 162 hektary powierzchni.  Dziś rośnie w nim około 600 gatunków drzew i  krzewów, w tym wiele egzotycznych.

Arboretum Kórnickie należące  do  Instytutu  Dendrologii PAN, obejmuje teren około 40 hektarów, a rośnie w nim około 3500 gatunków i odmian. To już nie tylko jednostka naukowa, ale i  wielka  atrakcja turystyczna, gdzie obok wielu rodzimych drzew i  krzewów rosną egzotyczne  gatunki sprowadzone m.in. z Chin i Japonii.

Park w Rogalinie łączy założenie ogrodu francuskiego z lat 70 XVIII w. oraz XIX-wieczny park angielski, który niezauważalnie przechodzi w nadwarciańskie łęgi słynące z największego w Europie skupiska kilkusetletnich dębów.

Park w Rydzynie zajmuje obszar około 7 ha, gdzie zachował się okazały stary drzewostan, w tym m.in. aleje lipowe, aleja kasztanowcowa, a także dęby o obwodzie około 350 cm

Park w Miłosławiu  obejmujący dziś powierzchnię 37,8 ha  to jeden z najpiękniejszych i najlepiej zadbanych parków Wielkopolski. Obok gatunków rodzimych - grabów, jesionów, olch, robinii i dębów - spotkać tu można także drzewa egzotyczne, w tym m.in. wiązowiec zachodni, soforę japońską, glediezję  trójcierniową, cypryśnika  błotnego.

Park w Posadowie  jest najlepiej zachowanym ogrodem francuskim w Wielkopolsce. Rosną tu liczące około 250 lat drzewa strzyżone w formach geometrycznych czy imponujące szpalery strzyżonych cisów. Za parkiem francuskim rozciąga się park krajobrazowy z pomnikowymi drzewami.

Park w Czerniejewie, którego powierzchnia zajmuje dziś około 25 hektarów, słynie z pięknych alei grabowej i lipowej oraz urokliwych stawów.

Park w Dobrzycy  zawdzięcza swój urok połączeniu architektury parkowej z alejami, polanami i zgrupowaniami drzew rozrzuconymi po całym parku. Wśród nich zwracają uwagę okazy pomnikowe z jednym z największych w Polsce platanów klonolistnych.

Park w Chalinie od innych parków przydworskich różni się wiodącą przezeń  ścieżką  dydaktyczną, na której zainstalowano specjalne kamery do obserwacji przyrody. W parku rośnie też dąb wyhodowany z żołędzi sławnego dębu Robin Hooda z Lasu Sherwood, hrabstwa Nottingham w Anglii.

Strony: 1 2

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie