Jeziora

Z bogactwa jezior słynie powiat wolsztyński. Już samo miasto Wolsztyn leży nad dwoma dużymi jeziorami – Berzyńskim (południowo-zachodnia część miasta) i Wolsztyńskim (północna część miasta). Jeziora połączone są rzeką Dojcą, która przepływa przez oba akweny. Jezioro Berzyńskie (powierzchnia 331 ha, głębokość 4,5 m) jest całkowicie obwałowane i pełni rolę zbiornika retencyjnego, co pozbawiło je naturalnej strefy brzegowej. W zasadzie nie jest wykorzystywane rekreacyjnie (tylko w Niałku Wielkim jest baza sportów wodnych).

Natomiast nad brzegami mniejszego Jeziora Wolsztyńskiego (powierzchnia 124 ha, głębokość 4,2 m) powstały kąpieliska i ośrodki wypoczynkowe, jest tu także ośrodek sportów wodnych. W południową jego część mocno wrzyna się duży półwysep, będący dziś częścią parku pałacowego. Północny brzeg Jeziora Wolsztyńskiego jest miejscem gniazdowania rzadkich gatunków ptaków (m.in. rybitwy czarnej, łabędzia niemego, zausznika).

Częściowo na terenie powiatu wolsztyńskiego (a częściowo – leszczyńskiego) leżą Jeziora Przemęckie – w sumie 24 jeziora powstałe z wód topniejącego lodowca, w czasie ostatniego zlodowacenia, najdalej wysuniętego na południe. To jeden z najciekawszych krajobrazów polodowcowych w Wielkopolsce, który wraz z bogatymi zespołami leśno-jeziorno-łąkowymi chroniony jest w Przemęckim Parku Krajobrazowym. Jeziora Przemęckie, o łącznej powierzchni 787 hektarów, ciągnące się na długości 14 km, są przeważnie płytkie (o przeciętnej głębokości 1,9 - 6,5 m). Najgłębsze z nich to Jezioro Dominickie (17,1 m) oraz Lgińsko (16,9 m).

Największe pod względem powierzchni są jeziora: Dominickie (343,9 ha), Przemęckie Północne (243,5 ha – w jego skład wchodzą jeziora Olejnickie, Radomierskie, Przemęckie I, Błotnickie) oraz Wieleńskie-Trzytoniowe (220 ha).
Wszystkie jeziora są powiązane ze sobą licznymi kanałami, rzeczkami, strumieniami. Do najbardziej znanych należy Jezioro Radomierskie, na którym znajduje się – będąca rezerwatem – słynna Wyspa Konwaliowa. To właśnie od niej wzięła swą nazwę kajakowa trasa wiodąca przez Jeziora Przemęckie – Szlak Konwaliowy.

Południowa Wielkopolska jest niemal pozbawiona jezior. Jedyne akweny to stawy i niewielkie oczka wodne utworzone przez ludzi, wyjątek stanowi tu Pojezierze Leszczyńskie.

Strony: 1 2 3 4 5 6

Komentarze (3)

Ariana

2015-03-27 06:55:26

Fajnie by było pojechać do wielkopolski co nie

Skorzęcin

2015-04-21 10:10:34

Fajne jezioro jest w Skorzęcinie. www.skorzecin.org.pl

Natalia

2017-07-21 03:42:33

Mnie bardzo podoba się Powidz i jezioro Powidzkie. Co roku jedziemy do Pensjonatu u Sławka, tam nocujemy i spędzamy swoje wakacje. Lepiej niż nad morzem. Polecam!!!

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie