Szlakiem legend po Wielkopolsce południowej

Szlakiem legend po Wielkopolsce południowej

Załączniki audio

 • Gostyń i legenda o Górze Zamkowej
  Play audioguide Pause audioguide
 • Borek Wielkopolski i legenda o brzozie gryzyńskiej
  Play audioguide Pause audioguide
 • Koźmin Wielkopolski i legenda o założeniu Koźmina
  Play audioguide Pause audioguide
 • Krotoszyn - legeda o krotoszyńskich trynitarzach
  Play audioguide Pause audioguide
 • Sulmierzyce i legenda o założeniu Sulmierzyc
  Play audioguide Pause audioguide
 • Zduny
  Play audioguide Pause audioguide
 • Kobylin
  Play audioguide Pause audioguide
 • Pępowo i legenda o głazie św. Jadwigi
  Play audioguide Pause audioguide
 • Krobia i legenda o pustelniku z Krobi
  Play audioguide Pause audioguide
Pobierz wszystkie ›
warunki prawne
Herb Szlakiem legend po Wielkopolsce południowej

Proponowana wycieczka zaprowadzi nas na południowy kraniec Wielkopolski. Aby zobaczyć wszystkie proponowane przez nas atrakcje należy zarezerwować sobie cały dzień. Ponadto zwiedzając Kobylin, Koźmin, Krobię, Sulmierzyce i Zduny zbieramy punkty do Odznaki Krajoznawczej PTTK Szlakiem Małych Miasteczek.

Zwiedzanie zaproponowanych obiektów ułatwią załączone pliki dźwiękowe, które można pobrać ze strony i wgrać na własne urządzenie odtwarzające pliki MP3 (również wiele modeli telefonów komórkowych). Jeżeli chcemy zatrzymać na chwilę nagranie, skorzystajmy z przycisku <pauza>. Dzięki temu będziemy mogli w dowolny sposób sami regulować tempo zwiedzania.
Wskazówki zawarte w tekście dotyczące  drogi, czy adresy poszczególnych obiektów, dla wygody użytkowników zostały umieszczone w poniższym opisie wycieczki z możliwością wykonania wydruku.
Pomimo dość dokładnych wskazówek dotyczących przebiegu trasy, należy zabrać ze sobą dokładną mapę.

Trasa: Gostyń (0 km) - Borek Wielkopolski (18 km) - Koźmin Wielkopolski (19 km) - Krotoszyn (16 km) - Sulmierzyce (14 km) - Zduny (14 km) - Kobylin (14 km) - Pępowo (11 km) - Krobia (10 km) - Gostyń (13 km)

Odległość: ok. 130 km

Wycieczkę rozpoczynamy w Gostyniu - mieście, które jest najbardziej znane z zespołu klasztornego filipinów z sanktuarium MB Róży Duchownej na Świętej Górze. Tym czasem najcenniejszym zabytkiem miasta jest kościół farny, a my udamy się jeszcze na Górę Zamkową, z którą związana jest gostyńska legenda i z której roztacza się piękny widok na okolicę.

Wysłuchajmy nagrania pliku dźwiękowego Gostyń i legenda o Górze Zamkowej

Opuszczamy Gostyń drogą nr 12 w kierunku na Jarocin (ul. Jana Pawła II) i udajemy się do Borku Wielkopolskiego.

W Borku Wielkopolskim  udamy się do sanktuarium MB Pocieszenia na Zdzieżu, gdzie w kruchcie przy krzyżu wysłuchamy kolejnej legendy z pliku dźwiękowego Borek Wielkopolski i legenda o brzozie gryżyńskiej

Sanktuarium MB Pocieszenia
ul. Zdzież 1
63-810 Borek Wielkopolski
tel. 65 571 65 40

Wyjeżdżamy z Borka Wielkopolskiego drogą nr 438 w kierunku na Koźmin Wielkopolski, który będzie kolejnym punktem na trasie.

Wędrując uliczkami miasta, czy spacerując po dawnym żydowskim cmentarzu możemy wysłuchać pliku z nagraniem legendy wyjaśniającej pochodzenie nazwy miasta Koźmin Wielkopolski i legenda o założeniu Koźmina.

Dalej drogą nr 15 udamy się do Krotoszyna, gdzie koniecznie należy zwiedzić zespół potrynitarski, w którym znajduje się Muzeum Regionalne.

Wysłuchajmy tutaj pliku z nagraniem Krotoszyn - legenda o krotoszyńskich trynitarzach.

Opuszczamy Krotoszyn drogą nr 36 (ul. Ostrowska) w kierunku na Ostrów Wlkp., i dalej jeszcze w granicach miasta skręcamy w prawo w drogę powiatową nr 444 (ul. Sulmierzycka) w kierunku na Sulmierzyce.
W Sulmierzycach, największą osobliwością miasteczka jest ostatni w Polsce drewniany ratusz. Jeśli chcemy zwiedzić ekspozycję Muzeum Regionalnego Ziemi Sulmierzyckiej warto sprawdzić godziny otwarcia obiektu, gdyż nie jest ono czynne codziennie. Warto tu również odwiedzić kościół pw. Wniebowzięcia NMP i stojący nieopodal pomnik Sebastiana Fabiana Klonowica.

Spacerując po mieście wysłuchajmy nagrania Sulmierzyce i legenda o założeniu Sulmierzyc.

Wyjeżdżamy z miasta drogą nr 444 (ul. Krotoszyńska) i dalej skręcamy w drogę lokalną w kierunku na Zduny, gdzie poznajemy historię miasteczka wielu kultur i wielu narodowości.

Wyjeżdżamy ze Zdun drogą lokalną (ul. Kobylińska), którą docieramy do Kobylina, i dalej udajemy się do Pępowa (z Kobylina ul. Kolejową i dalej przez Górkę i Sroki) z pięknym zespołem pałacowym i kościołem pw. św. Jadwigi. Z znajdującym się nieopodal głazem jest związana legenda.

Wysłuchajmy jej z pliku dźwiękowego Pępowo i legenda o głazie św. Jadwigi.

Ostatnim miejscem na trasie jest Krobia - miasteczko stanowiące centrum Biskupizny. Osobliwością miasteczka jest romański kościółek pełniący obecnie funkcje kaplicy cmentarnej. A z miejscem tym związana jest ostatnia już legenda.

Wysłuchajmy jej z pliku dźwiękowego Krobia i legenda o pustelniku z Krobi.

Wycieczkę kończymy wracając drogą nr 434 do naszego miejsca startu - do Gostynia

Jako podkład muzyczny w nagraniu wykorzystano utwory w wykonaniu zespołu Semibrevis.

Przebieg trasy

Galeria artykułu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

 • Radio Poznań
 • Głos Wielkopolski
 • Nasze Miasto
 • Koleje Wielkopolskie