Proponowana wycieczka zaprowadzi nas na południowy kraniec Wielkopolski. Aby zobaczyć wszystkie proponowane przez nas atrakcje należy zarezerwować sobie cały dzień. Ponadto zwiedzając Kobylin, Koźmin, Krobię, Sulmierzyce i Zduny zbieramy punkty do Odznaki Krajoznawczej PTTK Szlakiem Małych Miasteczek.
Zwiedzanie zaproponowanych obiektów ułatwią załączone pliki dźwiękowe, które można pobrać ze strony i wgrać na własne urządzenie odtwarzające pliki MP3 (również wiele modeli telefonów komórkowych). Jeżeli chcemy zatrzymać na chwilę nagranie, skorzystajmy z przycisku <pauza>. Dzięki temu będziemy mogli w dowolny sposób sami regulować tempo zwiedzania.
Wskazówki zawarte w tekście dotyczące drogi, czy adresy poszczególnych obiektów, dla wygody użytkowników zostały umieszczone w poniższym opisie wycieczki z możliwością wykonania wydruku.
Pomimo dość dokładnych wskazówek dotyczących przebiegu trasy, należy zabrać ze sobą dokładną mapę.
Trasa: Gostyń (0 km) - Borek Wielkopolski (18 km) - Koźmin Wielkopolski (19 km) - Krotoszyn (16 km) - Sulmierzyce (14 km) - Zduny (14 km) - Kobylin (14 km) - Pępowo (11 km) - Krobia (10 km) - Gostyń (13 km)
Odległość: ok. 130 km
Wycieczkę rozpoczynamy w Gostyniu - mieście, które jest najbardziej znane z zespołu klasztornego filipinów z sanktuarium MB Róży Duchownej na Świętej Górze. Tym czasem najcenniejszym zabytkiem miasta jest kościół farny, a my udamy się jeszcze na Górę Zamkową, z którą związana jest gostyńska legenda i z której roztacza się piękny widok na okolicę.
Wysłuchajmy nagrania pliku dźwiękowego Gostyń i legenda o Górze Zamkowej
Opuszczamy Gostyń drogą nr 12 w kierunku na Jarocin (ul. Jana Pawła II) i udajemy się do Borku Wielkopolskiego.
W Borku Wielkopolskim udamy się do sanktuarium MB Pocieszenia na Zdzieżu, gdzie w kruchcie przy krzyżu wysłuchamy kolejnej legendy z pliku dźwiękowego Borek Wielkopolski i legenda o brzozie gryżyńskiej
Sanktuarium MB Pocieszenia
ul. Zdzież 1
63-810 Borek Wielkopolski
tel. 65 571 65 40
Wyjeżdżamy z Borka Wielkopolskiego drogą nr 438 w kierunku na Koźmin Wielkopolski, który będzie kolejnym punktem na trasie.
Wędrując uliczkami miasta, czy spacerując po dawnym żydowskim cmentarzu możemy wysłuchać pliku z nagraniem legendy wyjaśniającej pochodzenie nazwy miasta Koźmin Wielkopolski i legenda o założeniu Koźmina.
Dalej drogą nr 15 udamy się do Krotoszyna, gdzie koniecznie należy zwiedzić zespół potrynitarski, w którym znajduje się Muzeum Regionalne.
Wysłuchajmy tutaj pliku z nagraniem Krotoszyn - legenda o krotoszyńskich trynitarzach.
Opuszczamy Krotoszyn drogą nr 36 (ul. Ostrowska) w kierunku na Ostrów Wlkp., i dalej jeszcze w granicach miasta skręcamy w prawo w drogę powiatową nr 444 (ul. Sulmierzycka) w kierunku na Sulmierzyce.
W Sulmierzycach, największą osobliwością miasteczka jest ostatni w Polsce drewniany ratusz. Jeśli chcemy zwiedzić ekspozycję Muzeum Regionalnego Ziemi Sulmierzyckiej warto sprawdzić godziny otwarcia obiektu, gdyż nie jest ono czynne codziennie. Warto tu również odwiedzić kościół pw. Wniebowzięcia NMP i stojący nieopodal pomnik Sebastiana Fabiana Klonowica.
Spacerując po mieście wysłuchajmy nagrania Sulmierzyce i legenda o założeniu Sulmierzyc.
Wyjeżdżamy z miasta drogą nr 444 (ul. Krotoszyńska) i dalej skręcamy w drogę lokalną w kierunku na Zduny, gdzie poznajemy historię miasteczka wielu kultur i wielu narodowości.
Wyjeżdżamy ze Zdun drogą lokalną (ul. Kobylińska), którą docieramy do Kobylina, i dalej udajemy się do Pępowa (z Kobylina ul. Kolejową i dalej przez Górkę i Sroki) z pięknym zespołem pałacowym i kościołem pw. św. Jadwigi. Z znajdującym się nieopodal głazem jest związana legenda.
Wysłuchajmy jej z pliku dźwiękowego Pępowo i legenda o głazie św. Jadwigi.
Ostatnim miejscem na trasie jest Krobia - miasteczko stanowiące centrum Biskupizny. Osobliwością miasteczka jest romański kościółek pełniący obecnie funkcje kaplicy cmentarnej. A z miejscem tym związana jest ostatnia już legenda.
Wysłuchajmy jej z pliku dźwiękowego Krobia i legenda o pustelniku z Krobi.
Wycieczkę kończymy wracając drogą nr 434 do naszego miejsca startu - do Gostynia
Jako podkład muzyczny w nagraniu wykorzystano utwory w wykonaniu zespołu Semibrevis.