BOŻE CIAŁO W SPYCIMIERZU
Spycimierz to stara wieś położona 3 km na zachód od Uniejowa, znana w całym kraju dzięki „kwiatowej” oprawie święta Bożego Ciała. Spycimierskie Boże Ciało ma ponadstuletnią tradycję niezwykłego zdobienia trasy procesji. Początkowo do wystroju trasy używano żółtego piasku i gałęzi drzew. W okresie międzywojennym XX w. do dekoracji zaczęto wykorzystywać kwiaty, a obecny charakter dekoracji ukształtował się po 1945 r. Według tradycji zwyczaj zdobienia trasy procesji przywędrował z wojskami Napoleona na początku XIX w.
O uroczystościach spycimierskich mówi się, że jest to „Boże Ciało na kolorowych dywanach”. Całą trasę procesji, długości niemal 2 km, pokrywa kwiatowy dywan szerokości 2 m, grubości niemal 5 cm, natomiast pobocza zdobią drzewka brzozowe, rzadziej olchowe. Każdy gospodarz układa kobierzec kwiatowy, niekiedy długości ponad 10 m, starając się, by jego dekoracja była niepowtarzalna. Stąd tak wielkie bogactwo, barw i ornamentów, tworzonych przez różnorodne kwiaty, niekiedy liście, gałązki drzew i krzewów, korę drzew, kłosy zbóż i traw, a nawet mchy. Treścią kompozycji są najczęściej kwiaty, bukiety, symbole patriotyczne i religijne, figury geometryczne, a także pojedyncze wyrazy, niekiedy całe zdania oraz obrazy religijne.
Przygotowania do Bożego Ciała trwają w Spycimierzu ponad tydzień. Mieszkańcy wsi zbierają w okolicy wszystko co kolorowe i pachnące – najczęściej maki, chabry, jaśminy, łubiny, akacje, rumianki, piwonie, a z lasu liście paproci i mech, które następnie przechowują w zimnych i wilgotnych pomieszczeniach, by zachowały należytą świeżość. Wczesnym rankiem w dzień Bożego Ciała następuje oczyszczenie i wygładzenie piaszczystej trasy procesji, po czym polewana jest ona wodą. Po tych zabiegach przystępują do pracy całe rodziny wraz z przyjaciółmi. Mieszkańcy wsi co roku rywalizują o najbardziej okazałą i oryginalną kompozycję. Prace trwają do godziny 15.00, kiedy następuje „odbiór” przez spycimierskiego proboszcza.
O godzinie 17.00 rozpoczyna się uroczysta msza święta, po której wyrusza niezwykle barwna procesja eucharystyczna. Osoby w niej uczestniczące – dziewczynki sypiące kwiaty, niewiasty niosące sztandary i feretrony orkiestra dęta i strażacy pełniący straż porządkową – podążają wyłącznie po ułożonych kobiercach, a dopiero za baldachimem na całej szerokości trasy kroczą wierni. Wyjątkowego kolorytu dodają procesji haftowane bluzeczki, barwne chusty, wełniane zapaski, spencerki (kaftany damskie lub męskie z długimi rękawami), srebrzyste hełmy strażackie.
Ta niezwykła procesja Bożego Ciała od dziesiątków lat przyciąga coraz większe rzesze ludzi. Obyczaj układania w dniu święta Bożego Ciała kwietnych dywanów istnieje również we wsi Skęczniew, położonej na południe od Spycimierza.