Chodzony

CHODZONY

Tańce chodzone w Wielkopolsce miały na ogół wolniejsze tempo niż w innych regionach kraju. Towarzyszył im często śpiew. Tańczony głównie w trakcie obrzędu weselnego. Różne  sposoby wykonywania chodzonych zależały właśnie od ich funkcji  w obrzędzie weselnym.
Chodzonym wprowadzano młodych po ślubie do domu parami w uroczystym korowodzie, w rytmie chodzonego wyprowadzano gości opuszczających dom weselny. Przy oczepinach panny młodej chodzony nosił nazwę  świeczkowy (w Przyprostyni k. Zbąszynia czy  w Biernatkach k. Śremu)  – tańczony w czasie oczepin przez kobiety, służba przed czepcem (np. na Biskupiźnie)– czyli ostatni taniec panny młodej ze starszym drużbą przed oczepinami.

W Wielkopolsce chodzonego wykonywano często w dwóch częściach jako chodzonego po obwodzie koła z oprowadzaniem tancerki przez tancerza dookoła własnej osi oraz tańczonego jako wolny lub równy z obrotami pary po kole lub inny sposób charakterystyczny dla tradycji regionu. (chodzony – zmienny, chodzony – równy ...)

Komentarze (1)

kuler

2020-06-08 16:59:12

Dobrze ze jesteście. Uporanie się z moim zadaniem domowym było piekielnie trudne, a także dostałbym słabą ocenę. Dziekuję

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie