Sulmierzyce
Legenda o założeniu Sulmierzyc

Sulmierzyce
Legenda o założeniu Sulmierzyc

Załączniki audio

  • Sulmierzyce - Legenda o założeniu miasta
    Play audioguide Pause audioguide
warunki prawne

SULMIERZYCE

Miasto w powiecie krotoszyńskim, położone ok. 120 km na południowy wschód od Poznania.

W pradawnych czasach niezmierzone puszcze południowej Wielkopolski przemierzał rycerz Sulimir, pragnąc znaleźć dogodne miejsce do wybudowania grodu. Jego wybór padł na wzniesienie otoczone rozlewającą się tu rzeczką. Kiedy powziął postanowienie, ukazała mu się wiedźma, która przestrzegła go, że miejsce to już obrał sobie czart i, że szczęścia tutaj nie znajdzie. Sulimir nie przeląkł się przepowiedni i wraz ze swoją drużyną przystąpił do budowy grodu. Prace szybko postępowały i wkrótce stanęła warownia, a do pełni szczęścia zabrakło Sulimirowi jedynie żony.

Znalazł więc sobie niemiecką księżniczkę, mniemając że taki ożenek zapewni jego siedzibie bezpieczeństwo ze strony niemieckich sąsiadów. Nie był to jednak dobry wybór. Nowa pani więcej dbała o swoich ziomków, których ściągnęła do grodu, niż o nowo poślubionego męża. Wkrótce też został on otruty, a jego dawni rycerze opuścili gród. Niedaleko założyli nową osadę, którą na cześć swego pana nazwali Sulmierzycami.

Wkrótce też mieszkańców pierwszego grodu spotkała zasłużona kara. Wspomniany przez wiedźmę czart pojawił się znienacka nad kasztelem i z towarzyszeniem ognistych piorunów zabrał całą osadę z wszystkimi jej mieszkańcami do piekieł i słuch po nich zaginął. A od tego czasu Sulmierzyce nie chciały mieć za pana nikogo poza polskim królem.

Komentarze (1)

Dułaj Adri...

2012-10-15 05:55:53

ja się ciesze że mieszkam w sulmierzycach.......

Dodaj komentarz

Do wiadomości redakcji ( nie będzie publikowany )

Partnerzy

  • Radio Poznań
  • Głos Wielkopolski
  • Nasze Miasto
  • Koleje Wielkopolskie